Pomocnik Historyczny

Mocarstwo światowe

Doktryna Woodrowa Wilsona

Prezydent Wilson (z kapeluszem w ręku) po podpisaniu traktatu pokojowego w Wersalu; fotografia z 28 czerwca 1919 r. Prezydent Wilson (z kapeluszem w ręku) po podpisaniu traktatu pokojowego w Wersalu; fotografia z 28 czerwca 1919 r. Corbis
Początek XX w. miał przynieść pierwsze znaczące odstępstwa od doktryny izolacjonizmu w polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych, potwierdzone wejściem do Wielkiej Wojny. Narodziło się nowe mocarstwo światowe.
Strona tytułowa dziennika „New York Times” z informacją o zatopieniu liniowca pasażerskiego „Lusitania” 7 maja 1915 r.The Granger Collection/BEW Strona tytułowa dziennika „New York Times” z informacją o zatopieniu liniowca pasażerskiego „Lusitania” 7 maja 1915 r.

Dziedzictwo Wilsona. Początek XX w. miał przynieść pierwsze znaczące odstępstwa od zasady izolacjonizmu. Już w 1894 r. Stany Zjednoczone stały się pierwszą potęgą przemysłową świata. Były krajem dynamicznie rozwijającym się, o ogromnym potencjale demograficznym i sile przyciągania, stały się też państwem gotowym do podjęcia nowych wyzwań w imię obrony własnych interesów. Przywódcy amerykańscy w tym okresie byli zaś skłonni wykorzystać siłę swojego kraju do uzyskania większego wpływu na porządek światowy.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; USA. Narodziny potęgi; s. 134
Oryginalny tytuł tekstu: "Mocarstwo światowe"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >