Pomocnik Historyczny

Co było dalej, co będzie dalej

Stany Zjednoczone na straży światowego ładu

Drzewo amerykańskiej cywilizacji; „Chronological Chart of American History”, 1881 r. Drzewo amerykańskiej cywilizacji; „Chronological Chart of American History”, 1881 r. BEW
Stany Zjednoczone z opóźnieniem i jakby niechętnie podjęły się w XX w. roli przywódcy stojącego na straży światowego ładu. Ale po stu latach doświadczeń, dobrych i złych, Wuj Sam znów się waha.
Prezydenci USA po Wilsonie (w nawiasach lata sprawowania urzędu).AN, BEW, Library of Congress, White House, Shutterstock Prezydenci USA po Wilsonie (w nawiasach lata sprawowania urzędu).

Pax Americana. Do przyjęcia przez USA roli mocarstwa światowego zmierzali wybitni prezydenci pierwszej połowy XX stulecia: Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson i Franklin D. Roosevelt, ale natrafiali na opór starej, zwróconej ku sobie Ameryki. Dopiero kataklizm II wojny światowej i pojawienie się na scenie nowego supermocarstwa – Związku Sowieckiego, którego decydujący udział w zwycięstwie nad Hitlerem dowiódł schyłku Europy, a ideologia uwodziła społeczeństwa Zachodu, grożąc klęską demokracji, sprawiły, że po 1945 r.

Pomocnik Historyczny „Stany Zjednoczone Ameryki wydanie II” (100192) z dnia 21.02.2022; USA. Narodziny potęgi; s. 138
Oryginalny tytuł tekstu: "Co było dalej, co będzie dalej"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >