1. Zamek Windsor. Największy zamieszkany zamek świata (ponad 52 tys. m kw.) służy za siedzibę monarchom nieprzerwanie od blisko tysiąca lat. Położony jest w hrabstwie Berkshire, na zachód od Londynu. Jego historia sięga 1070 r. Wówczas to Wilhelm Zdobywca, objąwszy angielski tron, na miejsce pod swoją nową siedzibę wybrał wzniesienie nad Tamizą. Kazał usypać otoczony palisadą kopiec, a na nim postawić drewnianą twierdzę, która od zachodu broniła stolicy.
Sto lat później drewno zastąpiono kamieniem. Kolejni władcy rozbudowywali i przebudowywali zamek. Dziś jego zabudowania ciągną się po obrysie dwóch czworokątnych dziedzińców, górnego i dolnego, przedzielonych w centralnej części donżonem – widoczną z wielu kilometrów wieżą na planie koła. Mieści ona Archiwa Królewskie, unikatowy zbiór dokumentów z ponad 250 lat historii monarchii.
Usytuowany od zachodu zespół budynków dolnego dziedzińca obejmuje kaplicę św. Jerzego, jeden z najwybitniejszych przykładów późnego gotyku w Anglii. W obrębie górnego dziedzińca znajdują się m.in. prywatne pokoje rodziny królewskiej oraz tzw. State Apartments, czyli paradne apartamenty, gdzie Elżbieta II spędzała weekendy, gościła polityków, dyplomatów i inne osoby publiczne, uczestniczyła w ceremoniach nadawania tytułów szlacheckich, wręczała ordery. Choć tę część zamku wzniesiono na średniowiecznych fundamentach, pochodzi ona z lat 20. XIX w. i jest wynikiem intensywnej przebudowy w stylu neogotyckim prowadzonej na zlecenie Jerzego IV przez architekta sir Jeffry’a Wyatville’a. Mury zwieńczono wówczas blankami, wieżami i wieżyczkami. By gmachowi nadać spójność ze starszymi murami, użyto m.in. pasującego do nich wapienia oolitowego, a do zaprawy dodano jak niegdyś drobiny krzemienia.
Jeśli chodzi o wnętrza, Wyatville postawił na przepych, ponadtrzykrotnie przekraczając budżet.