Pomocnik Historyczny

„Umówmy się: ja wam oddam połowę”

Lech Wałęsa w roli emisariusza wolnej Polski

Oklaskiwany przed przemówieniem w Kongresie USA, Waszyngton, 15 listopada 1989 r. Oklaskiwany przed przemówieniem w Kongresie USA, Waszyngton, 15 listopada 1989 r. AP / East News
Lech Wałęsa jako wysłannik nowej, demokratycznej Polski i negocjator jej przyszłości w świecie.

Obiekt fascynacji. Po strajku w Stoczni Gdańskiej latem 1980 r. Lech Wałęsa stał się rozpoznawalny na całym świecie. Romantyczny image przywódcy robotniczego zrywu w połączeniu z nietuzinkową osobowością okazał się magnesem przyciągającym uwagę Zachodu. Po stanie wojennym i delegalizacji Solidarności przewijające się przez skromne gdańskie mieszkanie Wałęsów tłumy – ekipy zagranicznych mediów na improwizowane konferencje prasowe, znane osobistości, jak brytyjski piosenkarz Elton John czy francuski aktor Yves Montand – zadawały kłam podtrzymywanej przez władze PRL iluzji, jakoby Wałęsa był jedynie – jak głosiła partyjno-rządowa propaganda – osobą prywatną.

W marcu 1981 r. na rozmowę z Wałęsą przyjechała Oriana Fallaci, dziennikarka znana z wywiadów z największymi światowymi przywódcami. Dziennikarz POLITYKI Daniel Passent w autobiografii „Passa” wspominał kulisy tamtej rozmowy, pisząc, że Fallaci spędziła w mieszkaniu przy ul. Pilotów dwa dni, wyraźnie nie mogąc znaleźć wspólnego języka z liderem Solidarności. W niedzielę, kiedy cała rodzina Wałęsów przygotowywała się do wyjścia do kościoła, a Fallaci ani myślała kończyć rozmowy, do akcji wkroczyła Danuta Wałęsa. „Szczegółów nie będę opisywał, w każdym razie wywiad został przerwany” – napisał dyplomatycznie Passent.

Z prezydentem Francji Françoisem Mitterrandem w Pałacu Elizejskim w Paryżu, 10 kwietnia 1991 r.AFP/East NewsZ prezydentem Francji Françoisem Mitterrandem w Pałacu Elizejskim w Paryżu, 10 kwietnia 1991 r.

Emisariusz przyszłości. Wyjeżdżając za granicę w okresie przed objęciem prezydentury, kiedy nie pełnił jeszcze żadnej oficjalnej funkcji państwowej, Wałęsa siłą rzeczy wchodził w rolę emisariusza wolnej Polski, która jeszcze nie zaistniała. Wizyta w Paryżu w grudniu 1988 r. była jego pierwszą zagraniczną podróżą od 1981 r. (był wtedy w Watykanie). Prezydent François Mitterrand przyjął go z honorami należnymi głowie państwa.

Pomocnik Historyczny „Lech Wałęsa i liderzy przełomu'89” (100214) z dnia 18.09.2023; Konteksty; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "„Umówmy się: ja wam oddam połowę”"
Reklama