Pomocnik Historyczny

Luis Carrero Blanco (1904–73), premier Hiszpanii

Luis Carrero Blanco, premier Hiszpanii zabity przez ETA

Jako admirał, jeszcze przed mianowaniem na premiera, 14 grudnia 1970 r. Jako admirał, jeszcze przed mianowaniem na premiera, 14 grudnia 1970 r. Europapress/AFP / EAST NEWS
20 grudnia 1973 r., eksplozja w centrum Madrytu.

Pierwsze wiadomości były sprzeczne i niejasne. Jeden z patroli madryckiej policji doniósł o silnej eksplozji w centrum miasta, przy skrzyżowaniu ulic Coello i Maldonado. Początkowo wydawało się, że przyczyną był wybuch instalacji gazowej w jednym z mieszkań, meldunek zlekceważono. Władze spodziewały się tego dnia nielegalnych demonstracji w związku z rozpoczynającym się procesem działaczy związkowych, a większość radiowozów patrolowała dzielnice robotnicze i studenckie. Dopiero informacja o uszkodzonych samochodach na miejscu eksplozji zaalarmowała oficera dyżurnego.

Zachowały się nagrania policyjnej łączności radiowej z tego dnia.

„Dyspozytor: R-22, czy możesz potwierdzić, że samochód premiera, który przejeżdżał w okolicy, jest nietknięty?

Patrol 1: Chyba nic mu się nie stało, przejechał wcześniej.

Patrol 2: Wybuch zniszczył całą ulicę. Są ranni, właśnie przewożą ich do szpitala.

Dyspozytor (krzyczy): Natychmiast jedźcie do rezydencji premiera i sprawdźcie, czy jest tam jego samochód!

Patrol 3 (krzyczy): Jestem na miejscu, eksplozja wyrzuciła samochód na dach sąsiadującego budynku. To samochód premiera. Nie mogę potwierdzić, ale zdaje się, że wszyscy pasażerowie nie żyją!

Niezidentyfikowany głos: Zawiadomcie dowódcę zmiany, że pułkownik Alcade i pułkownik Davila domagają się szczegółowych i pełnych informacji. Jeśli premier nie żyje, muszą niezwłocznie powiadomić Jego Ekscelencję Szefa Państwa oraz następcę tronu.

Patrol 4: Lekarz pogotowia potwierdził, że premier nie żyje”.

Było wpół do dziesiątej rano. Dopiero za dwie godziny hiszpańskie radio i telewizja zaczną nadawać muzykę klasyczną zamiast codziennego programu, a lektor odczyta komunikat o śmierci admirała Luisa Carrero Blanco, premiera rządu i prawej ręki gen.

Pomocnik Historyczny „Głośne zabójstwa polityczne” (100215) z dnia 13.11.2023; Sylwetki ofiar; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Luis Carrero Blanco (1904–73), premier Hiszpanii"
Reklama