Dziękujemy za zgłoszenia do tegorocznej Nagrody im. M.F. Rakowskiego. Rozpoczynają się prace jury. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w pierwszym tygodniu grudnia.
Podsłuchane opinie Mieczysława F. Rakowskiego, redaktora naczelnego POLITYKI, o pierwszych sekretarzach partii.
Prezentujemy zwycięzców nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego na najlepszą pracę magisterską o PRL.
W konkursie biorą udział prace magisterskie z historii Polski 1945–89. Na zgłoszenia czekamy do 29 września 2017 roku.
Dwa lata temu redakcja POLITYKI ogłosiła konkurs na najlepszą pracę magisterską poświęconą historii PRL. Patronem nagrody został Mieczysław F. Rakowski, wieloletni redaktor naczelny tygodnika, polityk, autor wielu książek, m.in. wielotomowego „Dziennika politycznego”. W drugiej edycji konkursu Kapituła przyznała dwie równorzędne Nagrody. Więcej szczegółów tutaj.
Zobaczcie fotorelację z gali wręczenia nagród!
Tym razem kapituła przyznała dwie równorzędne nagrody.
Wśród dokumentów z szafy Kiszczaka znajduje się list Mieczysława F. Rakowskiego ze stycznia 1958 r. Jakie miał znaczenie dla kariery ówczesnego zastępcy redaktora naczelnego POLITYKI? I dlaczego znalazł się w dokumentach ostatniego szefa peerelowskiego MSW?
W 2014 roku redakcja POLITYKI ogłosiła konkurs na najlepszą pracę magisterską poświęconą historii PRL. Efekt przerósł oczekiwania.
Wprowadził w Polsce Ludowej kapitalizm, chociaż nie przeczuwał, że socjalizm padnie. Mieczysław Wilczek był pierwszym ministrem, który do rządu PRL trafił z sektora prywatnego. Ale zarazem był ostatnim takim ministrem, bo to za jego kadencji PRL się skończył.
Przed 25 laty, 14 października 1988 r., powołano rząd Mieczysława Rakowskiego, ostatni rząd PRL. Kto wie, gdyby Wojciech Jaruzelski oddał władzę Rakowskiemu rok wcześniej, a sam się wycofał, polska transformacja wyglądałaby inaczej.