Niemcy nam salutowali
„Dochowaliście wierności Ojczyźnie do końca – pisał do swych żołnierzy, na początku października 1939 r., gen. Franciszek Kleeberg w rozkazie o kapitulacji. Tamte dramatyczne dni wspomina jeden z kleeberczyków.
Generał Franciszek Kleeberg
Wikipedia

Generał Franciszek Kleeberg

Od 1938 r. czułem zbliżającą się wojnę. To wisiało w powietrzu. Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie była księgarnia wojskowa, a w niej duża mapa. Po zajęciu Sudetów przez Niemców patrzyłem na tę mapę... Jakbyśmy byli w paszczy wroga. 30 sierpnia 1939 r... Mobilizacja! Pożegnałem się z żoną. Pocałowałem syna, spał. Zwróciłem się do żony – pamiętaj, że on to tak jak ja... Syn miał wtedy trzy latka. Teściowa dała mi medalik. Powiedziała, że jak go będę nosił, to nic mi się nie stanie... W nocy z 30 na 31 sierpnia zameldowałem się w Kobryniu.

Pierwszego września bomby spadły na Kobryń. Kilku zabitych, wielu rannych. Wiem już coś o wojnie... Wiem też, że wróciłem pod rozkazy gen. Kleeberga... Zetknąłem się z nim jeszcze w 1930 r. W szkole podchorążych w Grodnie. Nie wiodło mi się tam... W czasie wykładu o karabinie maszynowym dostałem dwójkę u podporucznika Chodakowskiego. Uważałem, że niesłusznie, bo wykład był źle prowadzony. Powiedziałem to otwarcie. Dostałem kilka dwójek z innych przedmiotów. Kwalifikowałem się do wylania z podchorążówki. Tu w moje życie wkracza Kleeberg... Przyjechał na nasze ćwiczenia polowe pod Grodnem. I skutek był taki, że wyraził zdziwienie, iż takich ludzi chcą usuwać z podchorążówki. Zostałem... To mam do zawdzięczenia Kleebergowi, a jednocześnie mam czyste sumienie, że potem go nie zawiodłem, byłem do końca, wytrwałem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną