O czym nie rozmawiamy? Jakie debaty boimy się prowadzić, a jakich nie chcemy nawet zacząć? Publiczną uwagę zajmują: kwestia krzyża na Krakowskim Przedmieściu, tablice i pomniki, stan psychiczny Jarosława Kaczyńskiego czy happeningi Janusza Palikota. Nawet jeśli pojawia się poważniejsza rozmowa na temat realnych problemów kraju, zazwyczaj nie dotyka sedna sprawy, ucieka od zasadniczych pytań, wpada w stereotypy i intelektualne fałsze. Politycy, bo to oni – z racji wykonywanego zawodu – mają obowiązek prowadzenia publicznej debaty, są sparaliżowani wizją kolejnych nadchodzących wyborów i słupkami sondaży. Nie próbują kształtować opinii publicznej, raczej jej ulegają.
Coraz bardziej osobliwe listy, wystąpienia, wywiady i zachowania Jarosława Kaczyńskiego są źródłem pytania sezonu: o co właściwie chodzi prezesowi, partii i w ogóle?
Rozmowa z Zenonem Kruczyńskim z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot o desperackiej próbie powstrzymania odpłatnych polowań w otulinie Puszczy Białowieskiej
Każdy ruch totalitarny czy autorytarny tak się zaczyna: szukaniem drogi, która może doprowadzić zdeterminowaną mniejszość do władzy i do stworzenia nowego porządku, jak choćby IV RP – mówi Davies.
Szef Solidarności Janusz Śniadek wszedł do ostrej politycznej gry. Ostatnie obchody rocznicy Sierpnia pokazały, że on i związek zaangażowali się po stronie PiS nawet bardziej, niż można było wcześniej przypuszczać. Zapowiadają rządowi Tuska gorącą, strajkową jesień.
Podpisywanie umów o rozdzielności majątkowej staje się w Polsce coraz bardziej popularne, prawie jak na Zachodzie. Tyle że powody są inne, emocje często większe, a konsekwencje dość niespodziewane.
Tomek cierpi na porażenie mózgowe. Ale z wielkim uporem kończy studia lingwistyczne. O pomoc finansową zwrócił się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. I się zaczęło!
Jan wysyła kartki z więzienia: Nie ma dnia, żebym o Tobie nie myślał, kocham cię, synku. Jakby przebywał gdzieś na wakacjach, jakby nic strasznego się nie wydarzyło.
Młodzież, w dominującej większości, nie rezygnuje z Boga, liczy na Jego pomoc w swoim życiu, w trudnych problemach, których nie potrafi rozwiązać Kościół - mówi prof. Józef Baniak.
Polska debata publiczna coraz częściej dotyczy spraw błahych i nie dociera do sedna problemu. Wiele tematów ważnych i przyszłościowych rozmywa się codziennej informacyjnej papce. Dlatego rozpoczynamy cykl publikacji, które próbują odpowiedzieć na pytanie: o czym NAPRAWDĘ powinniśmy rozmawiać?
Węgiel to nasza polisa bezpieczeństwa energetycznego. Szykują się jednak kłopoty. Czy opłaca się go dalej wydobywać? I co z nim robić?
Zaczęły się cięcia połączeń lotniczych. Kolejne tanie linie uciekają z Polski, bo przeceniły naszą podróżniczą pasję. Te, które zostały, myślą o podwyżkach cen biletów. Czy autobusy naprawdę wrócą do łask?
Indie mogą sobie kupić wszystko. Nadwyżki budżetowe tego kraju przekraczają 100 mld dol., a warstwa ponadśrednia urosła do 10 proc. społeczeństwa. Polska była kiedyś równoważnym partnerem Indii. Dziś dzieli nas przepaść.
W niełatwą do udźwignięcia dramaturgiczną linię znakomicie wpisali się aktorzy.
Rozwlekły, nudny spektakl Kotańskiego nie ma ani potencjału politycznego oskarżenia (kogo, o co?), ani siły psychologicznych łamigłówek
Robiąc film reżyserka nie miała do końca świadomości, z kim spędziła połowę swego życia. Niesamowite!
To powieść w starym, dobrym stylu
Chcesz stracić wiarę w medycynę? Sięgnij po książkę Davida H. Newmana „Cień Hipokratesa”.
●●●●○○
Jesieni w tym roku towarzyszy międzynarodowa impreza – konwencja nowej muzyki ArtMusFair
Ciąg imprez odbywających się w 1500 m2, Cafe Kulturalnej, Hydrozagadce, Kamieniołomach i Powiększeniu, na które warto wpaść.
To fascynująca muzyka, choć trudno tę fascynację racjonalnie wytłumaczyć.
Przez ostatnią dekadę świat kultury zajmował się wspominaniem lat 80. Teraz nieuchronnie zapanuje nostalgiczna moda na lata 90. Nie warto się przed nią bronić, bo jest dobra dla zdrowia.
Telewizja pokaże serial „Miłość nad rozlewiskiem”, dalszą część „Domu nad rozlewiskiem”. Dlaczego autorka powieści, według których powstał scenariusz, wycofała z czołówki swoje nazwisko?
Sławomir Mrożek nigdy jeszcze nie dopuścił czytelników tak blisko. W swych dziennikach pisze o ciągłym uciekaniu, o śmierci pierwszej żony, o samobójstwie, o poszukiwaniu Boga.
Gordon Gekko, mistrz spekulacji finansowych i symbol upadku etyki biznesu sprzed dwóch dekad, powraca w sequelu "Wall Street: Pieniądz nie śpi". Czy diaboliczny biznesmen może się nawrócić?
Miesiąc temu, podczas przeprowadzki, odnalazłem w jednym z zakurzonych kartonów stary zeszyt. Nie mam pojęcia, jak się tam znalazł i dlaczego. Jedno jest pewne, zeszyt należy do mnie i jest zbiorem zapisków z lekcji przysposobienia obronnego.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
„Dochowaliście wierności Ojczyźnie do końca – pisał do swych żołnierzy, na początku października 1939 r., gen. Franciszek Kleeberg w rozkazie o kapitulacji. Tamte dramatyczne dni wspomina jeden z kleeberczyków.
Z niesłabnącym zaciekawieniem śledzimy doniesienia o nowych piramidach Majów, grobowcach czy ich kalendarzu. Jak na co dzień wyglądali ci Grecy Nowego Świata, zobaczyć można na wystawie w Warszawie.
Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) dostał reprymendę za panujący w nim bałagan, ale komisja powołana do jego oceny uznała, że wypracował rzetelne wnioski. Mimo to zwątpienie w doniesienia naukowców rośnie.
Nie zanosi się na wielki sukces wizyty Benedykta XVI w mateczniku anglikanizmu i bastionie sekularyzmu.
Słynne telewizje – BBC World, CNN, France24 – walczą o wpływ na nasze wyobrażenia o świecie. Ale tylko anglojęzyczna Al-Dżazira chce bogatej Północy pokazać biedne Południe. Jest telewizją terroru (jak ją nazywają w USA) czy głosem tych bez głosu?
Mimo krwawej wojny z kartelami narkotykowymi Meksyk uroczyście obchodzi dwustulecie niepodległości i stulecie rewolucji. Świąteczne fajerwerki mają zagłuszyć eksplozje bomb.
Kif (kajf) po arabsku znaczy przyjemność, a w rosyjskim slangu narkotykowy odlot. W Maroku to potoczna nazwa marihuany. Rif to łańcuch górski w północno-zachodnim Maroku. Stąd pochodzi blisko połowa światowej produkcji haszyszu.
Valdemossa to miasteczko na Majorce, w którym przebywali Fryderyk Chopin i George Sand. Ale gdzie konkretnie mieszkali – o to toczy się dziś walka w sądzie.
U modelarza samolotowego liczą się: zmysł techniczny, zdolności manualne, obfitość wolnego czasu, cierpliwość oraz wyrozumiała żona, ewentualnie jej brak.
Jerzy Skolimowski mówi o „Essential Killing”, że to dziwny film. Nie wiadomo, gdzie i kiedy się dzieje, w dodatku główny bohater w ogóle się nie odzywa. Dla jury weneckiego festiwalu wszystko było jednak jasne, skoro nagrodziło naszego reżysera Nagrodą Specjalną.
Frumka Płotnicka na zdjęciu cudem gdzieś ocalonym ma twarz bardziej okrągłą od Zuzanny Rybkowskiej i nie nosi warkocza. Frumkę przysłali bojownicy z getta w Warszawie do getta w Będzinie, żeby pomagała organizować ruch oporu. Zuzia jest studentką ekonomii. Pracuje w domu kultury i występuje w tutejszym amatorskim teatrze. Zuzia mieszka w całkiem innym niż Frumka Będzinie. Tamten przestał istnieć w 1943 r.