Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Film

Droga kilera

Recenzja filmu DVD: "The End", reż. Nicola Collins

materiały prasowe
Robiąc film reżyserka nie miała do końca świadomości, z kim spędziła połowę swego życia. Niesamowite!

Formalnie dokument „The End” 32-letniej Nicoli Collins niczym specjalnym się nie wyróżnia. Utrzymany w konwencji gadających głów, przypomina kronikę rodzinną z solidnie naszkicowanym historycznym tłem. Ojciec opowiada córce o biedzie w czasie okupacji, twardym dzieciństwie w londyńskim East Endzie. Szkole, pracy, emeryturze.

Jeśli od pierwszej do ostatniej minuty napięcie nie siada, a każde kolejne słowo wywołuje szok, to dlatego, że bohaterem jest autentyczny gangster Les Falco. Jeden z najbardziej brutalnych przestępców Anglii, mający na sumieniu dziesiątki ofiar, lata odsiadki i mnóstwo ciekawych przemyśleń, z którymi chętnie się dzieli przed kamerą. Niektóre szczegóły dopowiadają jego kumple po fachu, m.in. egzekutor długów, zawodowy bokser, dając barwny opis mentalności ludzi, dla których zbrodnia jest czymś normalnym.

Niewinne pytanie Collins: „co robiłeś tatku w tej wojnie”, też działa na wyobraźnię, bo robiąc film reżyserka nie miała do końca świadomości, z kim spędziła połowę swego życia. Niesamowite!

 

Polityka 38.2010 (2774) z dnia 18.09.2010; Kultura; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Droga kilera"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną