Tajemnicza śmierć w rodzinie Ludwika XIV

Burbońska zaraza
Mały Ludwik XV został następcą tronu po tym, jak w ciągu niespełna roku straszliwe choroby zabiły jego dziadka, rodziców i brata.
Ludwik XIV z kolejnymi następcami tronu Francji; Wielkim Delfinem (zmarł 14 kwietnia 1711 r.), Małym Delfinem księciem Burgundii (zmarł 18 lutego 1712 r.) i jego synem Księciem Bretanii (małym chłopcem, na którego wskazuje król), który zmarł 8 marca.
Wikipedia

Ludwik XIV z kolejnymi następcami tronu Francji; Wielkim Delfinem (zmarł 14 kwietnia 1711 r.), Małym Delfinem księciem Burgundii (zmarł 18 lutego 1712 r.) i jego synem Księciem Bretanii (małym chłopcem, na którego wskazuje król), który zmarł 8 marca.

Guwernantka pani de Ventadour, ratuje małego Ludwika, przyszłego króla Francji. Ilustracja z 1904 r.
EAST NEWS

Guwernantka pani de Ventadour, ratuje małego Ludwika, przyszłego króla Francji. Ilustracja z 1904 r.

Delfin Ludwik, syn Ludwika XIV i Marii Teresy, zmarły na ospę 14 kwietnia 1711 r.
EAST NEWS

Delfin Ludwik, syn Ludwika XIV i Marii Teresy, zmarły na ospę 14 kwietnia 1711 r.

Środowe przedpołudnia przeznaczał Ludwik XIV na posiedzenia Rady Stanu, w których oprócz ministrów uczestniczył też następca tronu, czyli – wedle francuskiej nomenklatury – delfin. Pierwsza środa po Wielkanocy 1711 r. nie była wyjątkiem. Była wczesna wiosna, 8 kwietnia. 67 rok panowania Króla Słońce. 11 rok wielkiej wojny, jaką toczył on przeciwko całej niemal zachodniej Europie, aby zapewnić swemu wnukowi Filipowi panowanie nad Hiszpanią i jej imperium.

Wracając około południa z posiedzenia, 49-letni delfin Ludwik napotkał na drodze do swej rezydencji księdza niosącego hostię. Przyklęknął i spytał, dokąd ten się udaje. Ksiądz szedł do chorego na ospę, zbierającą owej wiosny śmiertelne żniwo w okolicy. Wieczorem książę rozmawiał o tym ze swoim lekarzem. Był wyraźnie zaniepokojony, zwłaszcza że od kilku dni czuł się osłabiony bez widocznej przyczyny.

W czwartek rano następca tronu poczuł się nagle źle i pozostał w łóżku. Skarżącemu się na bóle głowy i osłabienie lekarze zaaplikowali kilkakrotne puszczanie krwi. Nie powstrzymało to rosnącej gorączki ani nie poprawiło nieregularnego pulsu. Pewną diagnozę postawili dworscy lekarze dopiero w sobotę 11 kwietnia, gdy na twarzy chorego pojawiła się charakterystyczna wysypka: ospa prawdziwa.

Przez następne trzy doby wydawało się, że delfin może przeżyć i wrócić do zdrowia. Ale 14 kwietnia, w momencie gdy król zasiadł do kolacji, wpadł lekarz królewski Fagon krzycząc, że wszystko stracone. Syn monarchy kilka godzin wcześniej zaczął majaczyć, a rozpaczliwe zabiegi panikujących lekarzy nie poprawiły jego szybko pogarszającego się stanu ani na chwilę. Wiadomość o śmierci następcy tronu spadła na monarchę jak grom z jasnego nieba.

Król nie okazywał mu wielu uczuć przez pół wieku, które Ludwik przeżył w jego cieniu. O wiele mniej niż kobietom, które kochał (matka Ludwika się do nich nie zaliczała), i niektórym z urodzonych przez nie bękartów. Ale niepokój króla w trakcie choroby delfina i smutek po jego odejściu mówiły same za siebie: wbrew pozorom był dla Króla Słońce kimś wyjątkowo ważnym.

Ludwik był jego pierworodnym, do tego jedynym z sześciorga dzieci urodzonych przez królową Marię Teresę, które dożyło dorosłości. W owych czasach śmierć małego dziecka wywoływała smutek – często umiarkowany, bo praktyka oddawania niemowląt do wykarmienia mamkom nie sprzyjała rozwojowi więzi matki z dzieckiem – ale rodzice po prostu się z nią liczyli.

Sama Maria Teresa była jedynym z ośmiorga dzieci króla Hiszpanii Filipa IV Habsburga z pierwszego małżeństwa, które wyżyło. Potem wydano ją za kuzyna, i to podwójnego kuzyna, bo jej ojciec był bratem jego matki, a jej matka – siostrą jego ojca. Nie wiemy, czy bliskie pokrewieństwo zaważyło na zdrowiu ich dzieci. W każdym razie następca tronu Ludwik rósł zdrowo, może nie był zbyt lotny, ale za to w pełni posłuszny swemu imponującemu ojcu, a ożeniony z bawarską kuzynką spłodził z nią szybko trzech zdrowych chłopaków.

W chwili śmierci Ludwika nowym delfinem automatycznie został najstarszy z nich, Ludwik książę Burgundii. Miał wówczas 28 lat i dwóch małych synków ze swą uroczą sabaudzką kuzynką Adelajdą. Wciąż młodzi i zakochani w sobie, uosabiali w oczach starego króla pewną przyszłość dynastii. Przez niespełna rok.

5 lutego 1712 r. księżna Adelajda położyła się do łóżka z gorączką i dreszczami. Dwa dni potem zaczęła skarżyć się na przeszywający ból w szczęce – tak ostry, że nie były go w stanie uśmierzyć żadne znane lekarzom środki. Lekarze aplikowali, jak zwykle, kilkakrotne puszczanie krwi i środki na wymioty, wahali się jednocześnie co do diagnozy. 12 lutego wieczorem młoda księżna zmarła.

Dzień wcześniej książę Burgundii odszedł od jej wezgłowia. Czuwał przy łóżku cierpiącej żony, dopóki narastająca słabość wraz z gorączką nie zmusiły go do przyznania racji lekarzom: był chory. Nie pomogły mu ani chinina, ani puszczanie krwi zaordynowane przez niepewnych diagnozy lekarzy. 18 lutego książę zmarł. Następcą tronu został jego starszy syn – pięcioletni Ludwik. Nie na długo.

6 marca okazało się, że chłopczyk choruje na odrę, podobnie jak jego dwuletni braciszek. Lekarze zaordynowali pięcioletniemu delfinowi wypróbowany zestaw tradycyjnych środków: puszczanie krwi i środki na wymioty. Dziecko zmarło 8 marca. W tej chwili kolejnym – czwartym w ciągu niespełna roku – delfinem został jego braciszek, też ochrzczony jako Ludwik, gorączkujący dwulatek.

Król Francji nie umiera nigdy, powiada średniowieczna maksyma.Oznacza to, że Francja ma zawsze żywego króla – bo w chwili, gdy jej aktualny kończy życie, jego następca automatycznie staje się kolejnym monarchą. Nie potrzebuje koronacji, przysiąg ani elekcji. Królem czynią go prastare zasady sukcesji, których nikt nie może zmienić ani obejść. Nikt: dlatego król Francji nie miał prawa abdykować ani wyznaczać swego następcy. Następcą był zawsze najstarszy syn, dalej jego męscy zstępni. Jeśli umierający król nie miał takich potomków, tron przechodził na jego brata. Te same zasady określały, kto był delfinem. Gdyby więc mały zmarł, następcą tronu Francji zostałby jego stryj Filip, średni wnuk Króla Słońce.

Czytaj także

Teksty historyczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną