Głośna akcja deregulacji zawodów, choć robiona pod hasłami wolności i walki z biurokracją, coraz bardziej wygląda na projekt polityczno-propagandowy, którego realne skutki będą albo obojętne, albo niebezpieczne.
Oto senatorowie, wykonując sugestie Trybunału Konstytucyjnego, wzięli się za udoskonalanie prawa prasowego.
O drugiej nad ranem banda pijanych żołnierzy wjechała do wsi Nadżiban i rozstrzelała 16 osób, w tym dziewięcioro dzieci i trzy kobiety. Główny sprawca strzelał w twarze sześcioletnim dziewczynkom, śmiał się, chodząc od domu do domu, a po skończonej masakrze próbował podpalić ciała.
Rozmowa z Zenonem Kruczyńskim z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot o obywatelskiej inicjatywie wprowadzenia zakazu strzelania do ptaków
ONZ twierdzi, że rok rewolucji w Syrii kosztował życie ponad 7,5 tys. ofiar reżimu.
Większość rządowa w Sejmie wisi na włosku, a PiS nie wychodzi ze swojego rezerwatu. Dla politycznej higieny przydałaby się jakaś alternatywa dla rządów Tuska i PO. Może lewica?
Na nową prezes PGNiG Grażynę Piotrowską-Oliwę czekają trzy zadania: dogadać się z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, skłonić Gazprom do obniżki cen, szybko znaleźć złoża i uruchomić wydobycie gazu łupkowego.
Największy polski koncern zbrojeniowy ma ambicje znów zaistnieć na zagranicznych rynkach, zwłaszcza w Indiach. Specjaliści ostrzegają, że przez źle wynegocjowany kontrakt firma może paść ofiarą własnego sukcesu.
Pierwsze kobiety, które będą pracować do 67 roku życia, mają dziś około 38 lat. Czy są na to przygotowane?
Gotowi są reprezentować klientów w walce o odszkodowania za wszystko. Od wypadków drogowych i kolejowych po spadek wartości gruntów sąsiadujących z odwiertami gazu łupkowego. Ale często to za ich działania należałoby się klientom zadośćuczynienie.
Jak kryzys odmienia kapitalizm? Czy demokracja przegrywa z rynkami? Co czeka Polskę, gdy minie obecna zawierucha? O pokryzysowym chaosie dyskutowali w redakcji POLITYKI Aleksander Kwaśniewski, Jacek Rostowski, Marek Belka i Andrzej Klesyk. Tytuł kolejnej „Debaty na temat” wzięliśmy ze znajdującego się właśnie w sprzedaży „Niezbędnika Inteligenta: Trzęsienie kapitalizmu”.
Adidasy, pampersy, teflon, aspiryna, ptasie mleczko. To znaki towarowe konkretnych producentów czy obiegowe nazwy popularnych produktów? Jeśli pojawia się taka wątpliwość, to znaczy, że firma ma poważny problem.
Będzie lekki, płaski, odporny na zniszczenie. Ma służyć do komunikacji, zabawy, załatwiania codziennych spraw, a nawet kontroli własnego zdrowia. W pełni się od niego uzależnimy. I już nigdy nie będzie to tylko telefon komórkowy.
Rozmowa z politolożką Lilią Szewcową o sytuacji w Rosji po wyborach prezydenckich, szansach Władimira Putina na pełną kadencję i narodzinach radykalnej opozycji
Chcieli być najbardziej nowoczesną z prezydenckich par Bliskiego Wschodu, dziś mają na rękach krew rebeliantów i cywili. W syryjskiej wojnie domowej Asma i Baszar Asadowie stali się zakładnikami własnego klanu.
Słowackie służby specjalne nagrały największą aferę korupcyjną w Europie Środkowej. Ale na proces się nie zanosi, a sąd wstrzymał wydanie książki opisującej skandal. Czy ubiegłotygodniowe wybory oczyszczą słowacką politykę?
Generałowie z junty zrzucają mundury i wkładają kolorowe koszule. Zwolniona z aresztu domowego ikona opozycji staje do wyborów. Birma się zmienia?
Dlaczego żydowska organizacja podziemna zabiła Witolda Hulanickiego, konsula RP w Jerozolimie.
Mały Ludwik XV został następcą tronu po tym, jak w ciągu niespełna roku straszliwe choroby zabiły jego dziadka, rodziców i brata.
Niewykluczone, że zaistnieliśmy dzięki nieposkromionemu apetytowi, z jakim Droga Mleczna pochłaniała swoje mniejsze sąsiadki. Takie pożeranie się nie jest w kosmosie czymś niezwykłym i ciągle trwa.
Czy Europa ma energię potrzebną, by kształtować przyszłość wspólnie z innowacyjnymi społeczeństwami Brazylii, Indii, Chin i Stanów Zjednoczonych?
Ogląda się to bez znużenia, z przyjemnością i oczywiście obowiązkowym wzruszeniem w finale.
Bohaterami są dwa dojrzałe małżeństwa, które przechodzą kryzys nie tyle wieku średniego, ile zaufania.
Niezwykła akcja artystyczna, której podjęła się znana artystka i powszechnie szanowany profesor, historyk sztuki.
Jego sztuka działa poprzez emocje, nie intelekt, a w jej odbiorze bardziej liczy się przeczucie niż zrozumienie.
Jest lekko, świeżo, bezpretensjonalnie. Co pewien czas powraca jednak poważne pytanie o skuteczność działania: facebookowego i teatralnego.
Znajdziemy tu teksty drukowane wcześniej przez „Krytykę Polityczną”, „Odrę”, prasę niemiecką, a także cykl „Pliki podróżne”.
Godny spadkobierca gawędziarza Jaroslava Haška i mistrza miniatur Izaaka Babla.
Robert Rigby odmalowuje futbolową rzeczywistość: świat marmurowych gabinetów oraz czarterowanych odrzutowców, aroganckich działaczy.
Przez kilka ostatnich lat brakowało w Polsce tzw. komiksów środka, czyli dobrych czytadeł do pociągu i tramwaju. W tym roku coś drgnęło i to z niezłym skutkiem.
Springsteen daje nam okazję, byśmy sobie przypomnieli, że rodzicami rocka był czarny blues i muzyczna poezja folku.
●●●●○○
Do roli wulkanu młodzieńczych emocji, którymi eksplodowała na debiucie „The Lion and the Cobra” 25 lat temu, powrotu nie ma.
Hans Kloss wraca, i to w wydaniu filmowym. W PRL był pierwszoplanowym bohaterem masowej wyobraźni, a jego popularność utrzymała się nawet po zmianie ustroju. To fenomen wciąż nie do końca rozpoznany.
Rozmowa z Julią Marcell, zdobywczynią Paszportu POLITYKI w kategorii muzyka popularna.
Krakowskie wydawnictwo Znak, tyleż uduchowione, co i dochodowe, postanowiło ostatnio przestawić się na przystępność, wydaje dzieła o cudach i powieści Nurowskiej.
W błysku fleszy podpisano w styczniu umowę pomiędzy TVP i Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Czy to oznacza, że wielkie archiwa TVP trafią wreszcie do sieci?
"Staram się pamiętać, kim jestem i skąd pochodzę. Gdy społeczeństwo daje sobie łatwo narzucić jakąś idiotyczną modę, można wstać i powiedzieć: pieprzcie się" - mówi Sean Penn, grający główną rolę w filmie „Wszystkie odloty Cheyenne’a”.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
„Idy marcowe” George’a Clooneya to kolejny demaskatorski film o amerykańskiej polityce. Jak wygląda w zestawieniu z poprzednikami?
Od erotycznych gierek, przez miłostki, po molestowanie... Jak współczesna szkoła (nie) radzi sobie z popędem seksualnym.
Każdy powszedni dzień chasydzi zaczynają od modlitwy: „dzięki ci Panie, że nie stworzyłeś mnie kobietą”. Chyba wiedzą, co mówią.
„Gazeta Polska Codziennie” ostrzega, że tablety, w które zaopatrzono posłów, „mogą okazać się idealnym narzędziem do inwigilacji”.
Norweskie łososie z Morza Barentsa są hodowane na fermach. Ryby tuczy się w klatkach zanurzonych w wodach fiordów.