Kto kogo we wszechświecie

Kosmiczny kanibalizm
Niewykluczone, że zaistnieliśmy dzięki nieposkromionemu apetytowi, z jakim Droga Mleczna pochłaniała swoje mniejsze sąsiadki. Takie pożeranie się nie jest w kosmosie czymś niezwykłym i ciągle trwa.
Galaktyka Kijanka w gwiazdozbiorze Smoka, 420 milionów lat świetlnych. Jedno jej ramię jest rozciągnięte na odległość 280 tys. lat świetlnych w wyniku kolizji z kompaktową galaktyką widoczną z lewej górnej strony Kijanki. Ramię to kiedyś oderwie się.
NASA, H. Ford (JHU), G. Illingworth (USCS/LO), M. Clampin (STScl), G. Hartig (STScl) and ESA/materiały prasowe

Galaktyka Kijanka w gwiazdozbiorze Smoka, 420 milionów lat świetlnych. Jedno jej ramię jest rozciągnięte na odległość 280 tys. lat świetlnych w wyniku kolizji z kompaktową galaktyką widoczną z lewej górnej strony Kijanki. Ramię to kiedyś oderwie się.

25 tys. lat świetlnych za Syriuszem (jsna gwiazda w centrum) dogorywa coś, co dawno temu było galaktyką liczącą kilkanaście miliardów gwiazd
Mass/NASA

25 tys. lat świetlnych za Syriuszem (jsna gwiazda w centrum) dogorywa coś, co dawno temu było galaktyką liczącą kilkanaście miliardów gwiazd

Jeśli ktoś odczuwa dyskomfort, słysząc od biologów, że ma wspólnych przodków z szympansami, a nawet z tasiemcami, nie jestem w stanie go pocieszyć. Jest bowiem dużo, dużo gorzej! 400 tys. lat po Wielkim Wybuchu wszyscy byliśmy obłoczkami o gęstości jednej milionowej grama na kilometr sześcienny i temperaturze 3000 K, w których na tysiąc atomów wodoru przypadało statystycznie 81 atomów helu z niewielką przymieszką deuteru, litu oraz boru.

Naszych zwiewnych prapraprzodków można nawet zobaczyć albo... usłyszeć. Tę zdawałoby się zupełnie nieprawdopodobną możliwość zawdzięczamy ograniczonej prędkości rozprzestrzeniania się światła. Oglądając Księżyc widzimy go takim, jakim rzeczywiście był przed sekundą. Fotografia Słońca przedstawia je takim, jakim było osiem minut przed naciśnięciem migawki. Najdalszym obiektem dostrzegalnym gołym okiem jest Mgławica Andromedy, która leży w tle jesiennego gwiazdozbioru Pegaza, w odległości 25 mln bln (2,5×10 do potęgi 19) km od Słońca. Światło pokonuje tę odległość w 2,5 mln lat, niosąc obraz tego, co działo się, gdy na Ziemi po afrykańskich sawannach buszowały pierwsze hominidy.

Chcąc nie chcąc – im głębiej zanurzamy się w przestrzeń, tym dalej cofamy się w czasie.

Przy użyciu instrumentów rejestrujących ultrakrótkie fale radiowe i mikrofale można cofnąć się aż o 13,7 mld lat. Nie trzeba nawet być astronomem: wystarczy nastawić telewizor lub odbiornik UKF tak, żeby nie odbierał żadnej stacji. Bezładna migotanina świetlnych punktów, która pojawi się na ekranie, i monotonny szum, który dobiegnie z głośnika, będą po części spowodowane przez mikrofalowe promieniowanie reliktowe, trochę patetycznie, ale celnie określane jako „poświata Wielkiego Wybuchu”. To właśnie ono niesie informację o stanie, w jakim znajdował się Wszechświat, gdy liczył sobie zaledwie 400 tys. lat.

Słońce należy do Galaktyki – olbrzymiego skupiska gwiazd i gazowo-pyłowych obłoków międzygwiazdowych, które na niebie widzimy jako Drogę Mleczną. W rzeczywistości jest to cienki, wybrzuszony w centrum dysk o średnicy 100 tys. lat świetlnych. Gwiazdy i obłoki krążą wokół jego środka, leżącego 25 tys. lat świetlnych od nas w tle gwiazdozbioru Strzelca.

Galaktyki stare jak świat

W zasięgu współczesnych przyrządów astronomicznych znajduje się kilkaset miliardów galaktyk (mniej więcej tyle co gwiazd w naszej Galaktyce, jedynej pisanej tradycyjnie dużą literą).

Odkryte prawie pół wieku temu promieniowanie reliktowe obserwuje się dziś z niezwykłą precyzją za pomocą przyrządów umieszczanych w przestrzeni kosmicznej. Wyniki tych obserwacji są jednoznaczne: 400 tys. lat po Wielkim Wybuchu nie było ani gwiazd, ani galaktyk. Opisana na początku tego tekstu mieszanina gazów wypełniała przestrzeń kosmiczną tak równomiernie, że gęstość dwóch dowolnie wybranych, niekoniecznie ze sobą sąsiadujących, obszarów różniła się nie więcej niż o 0,001 proc.

Co działo się przez następne 500 mln lat – dokładnie nie wiadomo. Na bezpośrednie informacje o tej epoce musimy poczekać do uruchomienia europejskiego radioteleskopu LOFAR (ma być gotowy za kilka, kilkanaście miesięcy) i pracującego w podczerwieni Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (NASA i ESA planują jego wystrzelenie w 2018 r.). Na razie astronomom muszą wystarczyć obserwacje wirtualne, prowadzone za pomocą symulacji komputerowych. Ich wiarygodność można sprawdzić porównując komputerowe wszechświaty z rzeczywistym (dokładniej – z tymi jego obszarami, które oglądamy takimi, jakimi były co najmniej kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu, bo tylko one zostały zbadane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a i teleskopów naziemnych).

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną