Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Od zera do bohatera

Recenzja książki: Robert Rigby, „Gol”

Polityka
Robert Rigby odmalowuje futbolową rzeczywistość: świat marmurowych gabinetów oraz czarterowanych odrzutowców, aroganckich działaczy.

Santiago, nastoletni meksykański emigrant szukający lepszego życia w Kalifornii, ma smykałkę do piłki i po cichu marzy, że dostanie szansę zaprezentowania swoich umiejętności w jakiejś silnej europejskiej lidze. Ale jego ojciec tego rodzaju plany uważa za mrzonki i radzi, by Santiago z chmur zszedł na ziemię. Tymczasem dzięki przypadkowemu spotkaniu z byłym piłkarzem Premiership oraz pomocy ludzi dobrej woli chłopak trafia na testy do Newcastle United.

Książkę „Gol” napisano na podstawie scenariusza filmowego, podobnie jak pierwowzór trzyma się bajkowej konwencji, choć szczęśliwy finał długo nie wydaje się oczywisty. Siła woli Santiago zostaje wystawiona na ciężką próbę, bo zderzenie z realiami zawodowego futbolu jest twarde – przybysz przechodzi szkołę życia, a w promowaniu siebie samego nie pomaga mu debiutancki stres. Robert Rigby pokazuje drogę od zera do bohatera, ale przy okazji odmalowuje futbolową rzeczywistość, która dziś już nikogo nie dziwi: świat marmurowych gabinetów oraz czarterowanych odrzutowców, aroganckich, znudzonych i wszystkowiedzących działaczy, cyników podających się za przyjaciół boiskowych gwiazd oraz piłkarzy miotających się między obowiązkami profesjonalistów a słabością do uroków nocnego życia. Santiago jakoś się w tym świecie odnalazł, ale ilu takich jak on dało w prawdziwym życiu za wygraną?

Robert Rigby, Gol, przeł. Jerzy Łoziński, Spółdzielnia Pracy POLITYKA, t. VIII, s. 160

Polityka 11.2012 (2850) z dnia 14.03.2012; Afisz. Premiery; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Od zera do bohatera"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Świat kolekcjonerów zabawek. Ludzie bez pasji ich nie zrozumieją

Świat kolekcjonerów zabawek niewiele ma wspólnego z zabawami.

Juliusz Ćwieluch
28.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną