Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Kto jest najpiękniejszy w świecie?

Recenzja filmu: "Królewna Śnieżka", reż. Tarsem Singh

Lily Collins, córka Phila Collinsa, w roli Śnieżki. I wyjątkowo niegrzeczne krasnoludki. Lily Collins, córka Phila Collinsa, w roli Śnieżki. I wyjątkowo niegrzeczne krasnoludki. MONOLITH FILMS / materiały prasowe
Ogląda się to bez znużenia, z przyjemnością i oczywiście obowiązkowym wzruszeniem w finale.

Tę baśń spisaną w XIX w. przez braci Grimm i sfilmowaną przez Disneya w 1937 r. zna cały świat. Oglądając jej nową, aktorską wersję (niestety nie w 3D) ani dorośli, ani dzieci nie będą się jednak nudzili. Realizatorzy zadbali o to, by historię pięknej dziewczyny o cerze białej jak śnieg i jej złej macosze opowiedzieć dowcipnie, z przymrużeniem oka, tak jak na to zasługuje widownia, która uwielbia przygody zielonego brzydala Shreka.

Siedmiu grzecznych, usłużnych krasnoludków strudzonych pracą w kopalni w filmie Tarsema Singha to banici. Trudnią się leśnym rozbojem, łupią bogatych, tworząc zgraną drużynę w stylu Robin Hooda – w czym pomagają im długie, na sprężynach, chowane, nogi. Urodziwa Śnieżka (Lily Collins) nie ma siedmiu lat – wkracza właśnie w okres pełnoletniości i to ona po odebraniu nauk w zapasach, szermierce i rzucaniu kośćmi będzie cudownym pocałunkiem ratować z tarapatów przystojnego księcia. Julia Roberts w roli Złej Królowej skazującej na śmierć swoją pasierbicę także jest postacią wielowymiarową: próżną, ale zazdrosną wcale nie o urodę. Pragnie władzy – i to absolutnej, a jej intrygi mają ją tylko do tego celu przybliżyć. Show Roberts, która powraca w wielkim stylu po serii rutynowo odbębnianych występów w komediach romantycznych, skradł jednak Nathan Lane. Gra komiczną postać sługi nienawidzącego Królowej, który jednak próbuje zachowywać się wobec niej lojalnie. Przewrotna, a zarazem zaskakująco bliska pierwowzoru „Królewna Śnieżka” ma i ten walor, że mimo staromodnej, wystylizowanej na hollywoodzką produkcję z lat 50. formy, ogląda się ją bez znużenia, z przyjemnością i oczywiście obowiązkowym wzruszeniem w finale.

Królewna Śnieżka, reż. Tarsem Singh, prod. USA, 95 min

Polityka 11.2012 (2850) z dnia 14.03.2012; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto jest najpiękniejszy w świecie?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pierwsza matura po deformie. Żeby zdać, trzeba szczęścia albo wielkich pieniędzy

Żeby przejść przez maturę, trzeba mieć dużo zdrowia albo spore pieniądze. A najlepiej jedno i drugie – mówią rodzice i nastolatki z pierwszego rocznika wykształconego w szkołach zreformowanych przez Annę Zalewską. Za sto dni podchodzą do trudniejszych niż dotąd egzaminów.

Joanna Cieśla
31.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną