Świat

Syria – to już rok

Ile ofiar pochłonie jeszcze syryjska rewolucja? Ile ofiar pochłonie jeszcze syryjska rewolucja? UPI / EAST NEWS
ONZ twierdzi, że rok rewolucji w Syrii kosztował życie ponad 7,5 tys. ofiar reżimu.

Tragiczny bilans dopełniają tysiące uchodźców zbiegłych do Turcji, Jordanii i Libanu. Mimo hekatomby, drożyzny, przerw w dostawach prądu i wody – także w stolicy – reżim Baszara Asada trzyma się mocno i z niezachwianą determinacją topi rebelię we krwi. Wojska Asada przy użyciu czołgów i karabinów snajperskich kończą pacyfikować zbuntowane dzielnice Homsu, ruszyły też na leżący przy granicy z Turcją Idlib, gdzie skoncentrowały się siły Wolnej Armii Syryjskiej.

Tymczasem ani Zachód, ani państwa arabskie, w tym Arabia Saudyjska, nie mają ochoty na zbrojną odsiecz i wolą ograniczać się do dostarczania broni powstańcom. Syria to nie Libia, powtarzają europejscy i amerykańscy wojskowi. Obrona przeciwrakietowa i lotnictwo są silniejsze od wojsk Kadafiego i nie uda się powtórzyć libijskiej przygody – wesprzeć powstańców z powietrza, by podbili kraj, i nie ponieść przy tym właściwie żadnych strat.

W Syrii zawiodły też wszystkie rozwiązania dyplomatyczne. Asad, ochraniany w ONZ przez Rosję i Chiny, ani myśli negocjować z rebeliantami, do czego bezskutecznie próbował przekonać go w Damaszku m.in. Kofi Annan. Nic nie zapowiada także rozłamu reżimu. Cóż z tego, że z reżimowego wojska wciąż odpływają dezerterzy, skoro nie są to alawici, czyli członkowie szyickiej mniejszości kontrolującej państwo? Rząd Asada demonstracyjnie opuścił również wiceminister ds. ropy naftowej, tyle że nie jest to jakaś ważna figura, zresztą minister nie znalazł naśladowców. Na razie syryjska rewolucja jest w odwrocie i to Asad zdecyduje co dalej.

 

Polityka 11.2012 (2850) z dnia 14.03.2012; Flesz. Świat; s. 12
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Skąd się bierze inteligencja

Czy inteligencję mamy z genów, czy ze środowiska.

Magdalena Kaczmarek
14.05.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną