Historia

Władza leżała na ulicy

Smutny koniec ostatniego króla Egiptu

Trzy dni nienawiści do Brytyjczyków, demonstracje w Kairze w listopadzie 1951 r. Trzy dni nienawiści do Brytyjczyków, demonstracje w Kairze w listopadzie 1951 r. EAST NEWS
Przed 60 laty rewolucja Ruchu Wolnych Oficerów miała zmienić oblicze Egiptu. Zmuszony do abdykacji król Faruk bez oporu opuścił kraj. Gdy w 1965 r. zmarł z przejedzenia w luksusowej włoskiej restauracji, naród egipski wciąż jeszcze głodował.
Członkowie Ruchu Wolnych Oficerów, wśród siedzących: Anwar Sadat - czwarty od lewej, Muhamad Nadżib - drugi od prawej, Gamal Abdel Naser - trzeci od prawej.EAST NEWS Członkowie Ruchu Wolnych Oficerów, wśród siedzących: Anwar Sadat - czwarty od lewej, Muhamad Nadżib - drugi od prawej, Gamal Abdel Naser - trzeci od prawej.

W czerwcu 1952 r. dwór królewski rezydował w aleksandryjskim pałacu Montanza. W upalne lato Aleksandria cieszy się łagodnym klimatem, a 30-letni władca Egiptu nie czuł się dobrze w rozgrzanym Kairze. Niemal wszystkie pięćset komnat tej wspaniałej rezydencji, umeblowanej w stylu modnego wówczas wśród arystokracji francuskiego baroku, świeciły przepychem i pustką. W niektórych zmagazynowano trofea, które przywiózł z licznych europejskich podróży: kolekcję cennych monet i bliski jego zamiłowaniom zbiór rzadkich dzieł pornograficznych.

Polityka 30.2012 (2868) z dnia 25.07.2012; Historia; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Władza leżała na ulicy"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Ucieczka z religii

Masowe protesty w obronie praw kobiet dały nowy impuls ucieczkom z lekcji religii. Trwającym od lat, bo szkolna katecheza to często antyreklama wiedzy, wiary i wartości.

Marcin Piątek
24.11.2020