Historia

Rękopisy niezgody

Zwoje z Qumran - rękopisy niezgody

Jeden z prawie tysiąca manuskryptów znalezionych w grotach na Pustyni Judzkiej koło Qumran. Jeden z prawie tysiąca manuskryptów znalezionych w grotach na Pustyni Judzkiej koło Qumran. AKG / EAST NEWS
Dyskusja wokół zwojów z Qumran toczy się ponad pół wieku. Interpretacje tych dokumentów z przełomu er nadal wywołują gorące spory – jeden z nich skończył się ostatnio w sądzie.
Nie jest przesądzone, czy osada qumrańska była esseńskim klasztorem, majątkiem ziemskim czy fortem.Georg Gerster/EAST NEWS Nie jest przesądzone, czy osada qumrańska była esseńskim klasztorem, majątkiem ziemskim czy fortem.

W styczniu przed Sądem Najwyższym stanu Nowy Jork na ławie oskarżonych zasiadł dr Raphael Golb z Harvardu. Prof. Lawrence Schiffman z Uniwersytetu Yeshiva, orientalista i badacz tekstów z Qumran, oskarżył go o podszywanie się i fałszerstwo. Wszystko zaczęło się w lipcu 2008 r., gdy Golb utworzył na nazwisko Schiffmana konto mailowe i wysłał z niego listy do dziekana i rektora Wydziału Hebraistyki i Judaistyki New York University, gdzie wówczas pracował Schiffman.

Polityka 11.2013 (2899) z dnia 12.03.2013; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Rękopisy niezgody"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Janusz Majewski: Trzeba pokonać inteligencki wstyd

Rozmowa z reżyserem Januszem Majewskim o tym, jak się zachowywać w trudnych czasach, czy istnieje recepta na dobry film oraz o ogładzie, która była ważna nawet u czerwonoarmistów.

Martyna Bunda
09.01.2021