Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Rękopisy niezgody

Zwoje z Qumran - rękopisy niezgody

Jeden z prawie tysiąca manuskryptów znalezionych w grotach na Pustyni Judzkiej koło Qumran. Jeden z prawie tysiąca manuskryptów znalezionych w grotach na Pustyni Judzkiej koło Qumran. AKG / EAST NEWS
Dyskusja wokół zwojów z Qumran toczy się ponad pół wieku. Interpretacje tych dokumentów z przełomu er nadal wywołują gorące spory – jeden z nich skończył się ostatnio w sądzie.
Nie jest przesądzone, czy osada qumrańska była esseńskim klasztorem, majątkiem ziemskim czy fortem.Georg Gerster/EAST NEWS Nie jest przesądzone, czy osada qumrańska była esseńskim klasztorem, majątkiem ziemskim czy fortem.

W styczniu przed Sądem Najwyższym stanu Nowy Jork na ławie oskarżonych zasiadł dr Raphael Golb z Harvardu. Prof. Lawrence Schiffman z Uniwersytetu Yeshiva, orientalista i badacz tekstów z Qumran, oskarżył go o podszywanie się i fałszerstwo. Wszystko zaczęło się w lipcu 2008 r., gdy Golb utworzył na nazwisko Schiffmana konto mailowe i wysłał z niego listy do dziekana i rektora Wydziału Hebraistyki i Judaistyki New York University, gdzie wówczas pracował Schiffman.

Polityka 11.2013 (2899) z dnia 12.03.2013; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Rękopisy niezgody"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >