Kiedy pada złowieszcze słowo bezrobocie i alarmujące 14,4 proc., na myśl przychodzą skazańcy, którzy pogrążają się w biedzie i marazmie. Mało kto troszczy się o 85,6 proc. ocaleńców, których czeka podwójna dawka roboty i stresu.
Papież może być biały, czarny albo żółty. A jaki byłby idealny?
Zdobycie szczytu Broad Peak w Karakorum, okupione śmiercią dwójki zdobywców, sprawiło, że cała Polska dowiedziała się o programie Polski Himalaizm Zimowy 2010–2015 i jego szefie Arturze Hajzerze. Kim był człowiek, który sam oddał życie górom?
Rozmowa z Sylwią Bukowicką, himalaistką, której partner zginął na Mont Blanc, o magnetycznej sile gór i zderzeniach z sytuacjami ekstremalnymi.
Jarosław Kaczyński znów wszystkich okpił. „Projekt Gliński”, traktowany mimo wszystko z pewną powagą – bo miał wykorzystać istotny w końcu instrument konstytucyjny, jakim jest konstruktywne wotum nieufności – okazał się w wykonaniu szefa PiS jednym z lepszych sejmowych happeningów.
Nie zawiódł słuchaczy węgierski premier Viktor Orbán podczas spotkania ze swoimi polskimi zwolennikami na Uniwersytecie Warszawskim.
W przyszłym tygodniu Sejm najpewniej odrzuci projekt SLD o cmentarzach i chowaniu zmarłych, który m.in. pozwalał na przechowywanie urn z prochami bliskich zmarłych w domach oraz rozsypywanie prochów na polach pamięci.
Platforma i Donald Tusk są co tydzień składani do grobu, a PiS już praktycznie przejmuje władzę. Wolnego...
Mała Dominika nie żyje. Owsiak się wścieka. Politycy obiecują. Urzędnicy tworzą nowe prawa. Chociaż każde kiwnięcie palcem opłacane z publicznych pieniędzy regulują już tysiące przepisów. Tylko jednego nikt nie reguluje, nie mierzy i nie ocenia. Sensu i celu tego całego wysiłku.
Polskie ratownictwo działa żywiołowo. Podobnie jak większość dzwoniących po pomoc: Przyjeżdżaj, k...wa, bo zaraz ktoś tu umrze.
Dwa magisteria, w tym waszyngtońskie, doktorat i habilitacja z nagrodami, pięć języków obcych, łącznie z łaciną. Prymus. Ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Bérier otworzył kolejną linię frontu w polskich wojnach ideologicznych. Batalia trwa od miesiąca.
Jan K. (zawód stolarz) oskarżony o dokonanie 57 aborcji za pomocą tabletek wysyłanych pocztą, uspokajał swoje pacjentki, że nigdy nie zmieni numeru telefonu.
Czy komornik, zgodnie z prawem, może zabrać pieniądze osobie, która nie ma długów? Jak najbardziej! W sądowej praktyce zasadę domniemania niewinności wypiera bowiem domniemanie winy. To ofiara musi udowodnić, że nie jest dłużnikiem.
Nasze państwo przypomina dziś pogotowie ratunkowe, zasypane lawiną wezwań do firm w stanie krytycznym. Są stany zawałowe, chorzy przewlekle, ofiary wypadków drogowych. Kogo da się uratować i jak?
Gdy koniunktura na lokalnym rynku się pogarsza, szansą na rozwój firm staje się eksport. Jednak nadal część firm nie decyduje się na zagraniczną ekspansję w obawie przed niesolidnymi kontrahentami czy też nieprzewidywalnymi wahaniami kursów walut. Zapewne ich szefowie nie wiedzą, że istnieją sposoby zmniejszenia ryzyka w handlu z zagranicą.
Podczas ostatniego szczytu grupy G20 jego uczestnicy zarzekali się, że ani im w głowie prowadzenie walutowych wojen. A skoro wszyscy gwałtownie zaprzeczają, to coś musi być na rzeczy.
Karty płatnicze to świetny wynalazek. Korzyści czerpią sprzedawcy towarów, banki, organizacje kartowe, agenci rozliczeniowi i klienci sklepów. Jednak utrzymanie i rozwój systemu rozliczeniowego kosztuje. A o podział tych kosztów od lat toczy się w Polsce ostry spór, ostatnio z udziałem polityków i parlamentu.
Być może za dwa lata monety o nominałach 1 i 2 grosze zaczną znikać z rynku, a ceny będą zaokrąglane do 5 groszy. Taka zmiana przyniosłaby polskim podatnikom wielomilionowe oszczędności. Kupujący nie powinni stracić.
Dwa lata po pierwszych demonstracjach przeciwko Baszarowi Asadowi Syryjczycy tracą kontrolę nad własną wojną domową. Ich kraj jest dziś polem bitwy między obcymi siłami.
Nie wynalazł cudownego patentu na to, jak wyrugować biedę i nierówności, ale sprawił, że milionom ze społecznych dołów żyje się lepiej niż kiedyś. Co czeka Wenezuelę po odejściu Hugo Cháveza?
W stolicy Francji mężczyźni się nie liczą. Bój o merostwo Paryża rozstrzygną między sobą kobiety, co może oznaczać, że za cztery lata któraś z nich po raz pierwszy wprowadzi się do Pałacu Elizejskiego.
Karol Marks umarł 130 lat temu. Na londyński cmentarz Highgate odprowadzała go tylko rodzina i najbliżsi przyjaciele. Wśród nich chyba jedynie Fryderyk Engels wierzył, że prawdziwe życie Marksa rozpocznie się po jego śmierci.
W słynnym filmie „Lista Schindlera” pewien Austriak, Julius Madritsch, jest postacią drugoplanową. W rzeczywistości w krakowskim getcie odegrał wielką rolę swojego życia.
Dyskusja wokół zwojów z Qumran toczy się ponad pół wieku. Interpretacje tych dokumentów z przełomu er nadal wywołują gorące spory – jeden z nich skończył się ostatnio w sądzie.
Nieczęsto piszemy w tej rubryce o nowych gadżetach mobilnych, a zwłaszcza o telefonach – i nie bez powodu. Przypominałoby to bowiem nieco raportowanie o odkryciach nowych gatunków owadów w dżungli amazońskiej – takie ich mrowie. Czasem jednak robimy wyjątek. Dziś pretekstem jest niedawno zakończony Mobile World Congress w Barcelonie, tradycyjnie gromadzący znaczące firmy branży urządzeń mobilnych. Kilka z pokazanych tam urządzeń zgodnie uznano za wyjątkowo interesujące.
Rozmowa z dr Ewą Krawczyk, mikrobiolożką z Georgetown University w Waszyngtonie, o nowym sposobie na raka
Tempo rozwoju gospodarczego Chin blednie w porównaniu z szybkością rozwoju ich nauki. Zanim jednak zostaną światowym liderem w tej dziedzinie, będą musiały pokonać kilka barier.
Grający jedną z dwóch głównych ról Marcin Dorociński mówił w wywiadzie zamieszczonym w poprzednim numerze POLITYKI, że „Miłość” pokazuje człowieka w sytuacji, w której dotkliwie odczuwa swą bezradność.
To nie film fabularny ani klasyczny dokument biograficzny poświęcony poecie. Kordian Piwowarski zrealizował wzruszającą docudramę, fabularyzowany dokument przybliżający okupacyjne losy legendarnego artysty pokolenia Kolumbów.
Trzecie podejście Jana Englerta do „Bezimiennego dzieła” Witkacego zaowocowało spektaklem o rewolucji w oparach mgły smoleńskiej, z kibolskimi bojówkami w czarnych kominiarkach przebiegającymi przez scenę i widownię.
Kiedy ludzie zasypiają, mieszkanie we władanie biorą ich mniejsze, choć targane tymi samymi emocjami (z nostalgią na czele) wersje.
Z opowieści o tzw. talent show, które rozpleniły się w telewizyjnych stacjach, można zrobić niemal wszystko: komedię i tragedię, melodramat i farsę, rzecz demaskatorską i rzecz psychologiczno-obyczajową.
Trzeci tom dziennika Sławomira Mrożka wymaga od czytelnika najwięcej cierpliwości – autor męczy się ze sobą, a czytelnik razem z nim. Scena się zawęża, nie ma dalekiej Polski (oprócz momentu wprowadzenia stanu wojennego), niewiele znajdziemy wypisów z lektur, spotkań czy komentarzy do własnej twórczości, jest tylko autoanaliza.
Sam autor był zdania, że ta powieść nie jest udana i dlatego nie próbował jej wydawać, ale uważał przy tym, że „zapoznanie się z tak skomponowanymi jej fragmentami ma sens”.
O ile „Mały słownik subkultur młodzieżowych” przed 20 laty charakteryzował poszczególne środowiska należące do kontrkultury czy po prostu kultury młodzieżowej, o tyle nowa książka Mirosława Pęczaka opisuje ich genezę i zależności między tymi ruchami a społeczno-politycznym światem PRL.
Z Davidem Bowiem jest trochę jak z ostatnim filmem o Bondzie – na różne sposoby celebruje swoją historię, co czasem wprawia w zachwyt, a czasem pozostawia pytania.
Niektórym mogło się wydawać, że Eric Burdon to zgorzkniały starszy pan, z rozrzewnieniem wspominający piękne lata 60., sukcesy zespołu The Animals i odcinający coraz bardziej wyblakłe kupony z napisem „House of the Rising Sun”. Nic bardziej mylnego.
Rozpisałem się o Burdonie, więc w drugiej notce dość skrótowo sygnalizuję ukazanie się innej dobrej płyty dla dziadków. To „My True Story” Aarona Neville’a.
Choć kryzys dopiero nadchodzi, oszczędności na kulturze już się zaczęły. Twórcy buntują się i szukają winnych.
Wreszcie noc. Można wyprostować zmęczone ciało na sienniku i wsłuchać się w miarowe oddechy śpiących dzieci.
Rozmowa z duńskim reżyserem Thomasem Vinterbergiem, autorem wchodzącego na ekrany filmu „Polowanie”, o duńskim społeczeństwie, zaletach Hollywood i ścianach, z którymi zderza się artysta.
Na całym świecie od lat cieszą się powodzeniem opery wielkich Czechów: Smetany, Dvořáka, Janáčka. My dopiero zaczynamy nadrabiać zaległości, choć to nasi sąsiedzi.
W zdominowanym dotąd przez mężczyzn polskim komiksie przybywa utalentowanych autorek.
Ruszyły nominacje do nagrody Węży 2013 przyznawanych najgorszym krajowym produkcjom filmowym. Absolutnym wszechfaworytem jest film „Kac Wawa”, który zdobył 16 nominacji. Dalej hitami są „Bitwa pod Wiedniem” i „Komisarz Blond”. Najgorszymi aktorami mają szanse zostać Szyc i Adamczyk oraz z pań Bachleda-Curuś i starsza Bohosiewicz. Mnie na liście ewidentnie brakuje „Sępa”. Moim zdaniem ma węża w kieszeni.
Coraz dłuższe, cieplejsze dni sprzyjać będą aktywności na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak sensownie zaplanować wiosenny rozruch i co warto brać pod uwagę, kupując sportową odzież, akcesoria oraz sprzęt.
Jego grę na gitarze opisuje Stasiuk, Kazik porównuje go z Grzesiukiem. Rafał Kwaśniewski – dziś zapomniany bohater jak z „Sugar Mana” – wolał jednak narkotyki od kariery, więc zamiast na liście przebojów wylądował w więziennej celi.
Rozmowa z Katarzyną Kajdanek, autorką książki „Suburbanizacja po polsku”, o problemach Polaków skazanych na przedmieścia.
Jak skłonić internautów do czytania artykułów, które w ogóle ich nie interesują, wiedzą duże portale. Jak ukrócić ten proceder, podpowiada programista Wladimir Palant.
Prawdę mówiąc nie rozumiem, dlaczego techniczne lane kluski nie mogły się lać oficjalnie z trybuny sejmowej, tylko z tabletu.
W ramach politycznej ofensywy PiS Jarosław Kaczyński zaprezentował w Sejmie swój nowy tablet.
Niemal 90 proc. mieszkańców Dubaju to tymczasowi imigranci. Hindusi, Pakistańczycy, Filipińczycy – przyjeżdżają budować bogactwo Emiratów, a zarabiają grosze i gnieżdżą się w obozach pracy.