Świat

Bliźniacy bardzo polityczni

Julián (z lewej) i Joaquín Castro. Julián (z lewej) i Joaquín Castro. Tom Williams/Roll Call/Getty Images / FPM

Oto bracia Castro, tyle że nie z Kuby, lecz z Teksasu. Jeden może być kiedyś prezydentem. Są politykami Partii Demokratycznej w USA. Julián (z lewej) jest merem San Antonio. Joaquín – kongresmenem. Mają meksykańskie korzenie i prawdopodobnie błyskotliwe kariery polityczne przed sobą. Julián wygłosił w zeszłym roku na krajowym zjeździe Demokratów ważne przemówienie. To jemu wróżą, że będzie „latynoskim Obamą”. Obaj po prestiżowych uniwersytetach, z „powerem” po matce, która organizowała politycznie meksykańskich imigrantów w stanie kontrolowanym politycznie przez białych republikanów.

Mają po 38 lat, ale Julián jest o minutę starszy. Rodzice nie byli małżeństwem, rozeszli się, gdy bliźnięta były jeszcze małe, ale oboje się o nich troszczyli, tak jak ich uboga babka dbała wcześniej o edukację córki Rosie, matki braci. Bracia są prawie nieodróżnialni. Do tego stopnia, że przed laty Joaquín zastąpił brata w pewnym momencie jego kampanii wyborczej na burmistrza i nikt wśród tysięcy ludzi na paradzie zamiany nie zauważył. Na razie burmistrza rozpoznają po obrączce, brat jeszcze jest kawalerem. Rywalizacji między nimi nie widać, bo jeden jest rządcą, drugi prawodawcą. Ale za jakiś czas, kto wie? Stawiają sobie podobne ambitne cele: inwestować w edukację i odebrać Teksas republikanom. Naprzód!

Polityka 11.2013 (2899) z dnia 12.03.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną