Akcja Partnerska BNP Paribas

Bezpiecznie przez granice
Gdy koniunktura na lokalnym rynku się pogarsza, szansą na rozwój firm staje się eksport. Jednak nadal część firm nie decyduje się na zagraniczną ekspansję w obawie przed niesolidnymi kontrahentami czy też nieprzewidywalnymi wahaniami kursów walut. Zapewne ich szefowie nie wiedzą, że istnieją sposoby zmniejszenia ryzyka w handlu z zagranicą.
materiały prasowe

Mimo trwającego w wielu krajach kryzysu polskie firmy wciąż zwiększają obroty z zagranicą. W ubiegłym roku eksport z Polski, liczony w złotówkach, wzrósł o prawie 7 proc., a import zwiększył się o 2,4 proc. W trudnych czasach szukanie partnerów w innych państwach może okazać się dobrą receptą na spadek popytu w Polsce. Jednak handel zagraniczny niesie ze sobą także różne zagrożenia. Dotyczą one nie tylko kondycji finansowej kontrahenta, ale również sytuacji gospodarczej innego państwa czy stabilności instytucji finansowych, które obsługują odbiorcę towarów. W dodatku potencjalni partnerzy biznesowi z różnych, często egzotycznych, stref kulturowych działają według innych, mało znanych polskim przedsiębiorcom reguł. Dotyczą one także sfery gospodarczej, w tym tak newralgicznego obszaru, jakim jest system rozliczeń.

Współpraca z bankiem globalnym

Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym handlowanie z zagranicą można uczynić jak najbezpieczniejsze. Najprostszym z nich jest wybór odpowiedniego banku do obsługi transakcji z kontrahentem z innego kraju. Warto zdecydować się na bank międzynarodowy, który ma nie tylko oddziały w wielu krajach, ale też bardzo gęstą sieć banków-korespondentów, rozsianych po całym świecie, oraz zintegrowane rozwiązania finansowe.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj