Kraj

Z Viktorem do wiktorii

Czego Orbán uczy Polaków?

Nie zawiódł słuchaczy węgierski premier Viktor Orbán podczas spotkania ze swoimi polskimi zwolennikami na Uniwersytecie Warszawskim.

Wzbudził wielki entuzjazm, a jeden z posłów PiS nazwał go „wybawcą”. Orbán był odpowiednio nieuprzejmy dla ateistów, kiedy stwierdził, według relacji, że „bez Boga nie można być uczciwym i dobrym człowiekiem”. Poradził prawicowej opozycji w bratnim kraju, że aby wygrać wybory, musi stworzyć własne silne media. Sam co prawda na Węgrzech nie tyle je tworzył, co przejął gotowe, ale ma tam taką polityczną przewagę, że może robić niemal wszystko; PiS na szczęście teraz nie może, choć kiedy mogło, to przejmowało media bez cienia skrępowania. Jednak najważniejsze zdanie, jakie wygłosił węgierski przywódca, a skierowane wyraźnie do PiS, brzmiało: „ciągłe odnoszenie się do chrześcijaństwa nie pozwoli zdobyć większości wyborców”. Wynika z tego, że większość wyborców, także w Polsce, jest niechrześcijańska, a więc są to ludzie, zgodnie z poprzednim stwierdzeniem, „nieuczciwi” i „niedobrzy”. Jednak trzeba zdobyć ich zaufanie po to, aby wygrać. Także Jarosław Kaczyński już dawno powiedział, że nie ma dla niego znaczenia, czyje ręce podnoszą się w głosowaniu za jego projektami. Niemniej Orbánowi sztuka politycznego uwodzenia, pozyskiwania niezdecydowanych, którzy nie rozpoznali prawdziwych intencji polityka, udała się daleko bardziej.

Orbán w całej rozciągłości potwierdził swoją strategię, o której kilka tygodni temu pisaliśmy w POLITYCE: konserwatyzm i religijny fundamentalizm trzeba przemycić pod postacią „naturalnej w demokracji zmiany władzy”, a dopiero potem otworzyć teczkę z radykalnymi pomysłami; wszak, jak powiedział Orbán, tylko 14 proc. Węgrów to praktykujący katolicy. Co nie przeszkadza, aby religijnie motywowane ustawy przeprowadzać, tylko nie należy się z nimi przed wyborami obnosić. PiS jest tu na razie dość nieudolnym naśladowcą węgierskiego mistrza, ale się uczy. Okresy tzw. normalności ma coraz dłuższe, a prezes Kaczyński coraz lepiej przyswaja sobie zasadę, aby wystrzegać się pierwszych odruchów, bo mogą być szczere. Tak jak uczy węgierski Viktor.

Polityka 11.2013 (2899) z dnia 12.03.2013; Komentarze; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Z Viktorem do wiktorii"
Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną