Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Muzyka

Pół świetnej płyty

Recenzja płyty: David Bowie, „The Next Day”

materiały prasowe
Z Davidem Bowiem jest trochę jak z ostatnim filmem o Bondzie – na różne sposoby celebruje swoją historię, co czasem wprawia w zachwyt, a czasem pozostawia pytania.

W każdym razie jeden z krytyków słusznie zauważył, że dekada milczenia, nawet jeśli wymuszona problemami ze zdrowiem, była jednym z najlepszych posunięć w karierze Bowiego. Nowa publiczność miała czas, by posłuchać starszych płyt, rozkochać się w przebogatej dyskografii – i może to do nich mruga okiem artysta, zapowiadając „The Next Day” nostalgicznym singlem „Where Are We Now?”, sygnalizującym podróż w czasie do Berlina lat 70. i zarazem szczytowego momentu w swojej muzyce. I opatrując okładką z odwołaniem do albumu „Heroes”.

Cała płyta, nagrana z zespołem znanym z poprzedniej, „Reality”, nie odnosi się jednak do okresu berlińskiego, jest w pewnym sensie zaprzeczeniem tego, co wtedy robił: Bowie ani się tu nie zmienia, ani nie podejmuje ryzyka. Warto ją poznać dla sekwencji utworów „Dirty Boys”, „The Stars (Are Out Tonight)” i „Love Is Lost”. Bowie często nagrywał pół świetnej płyty, ale kiedyś robił to przynajmniej regularnie, więc gdy oferuje to samo po 10 latach, można odczuwać lekki niedosyt. Szczególnie że płyta kończy się znów ciekawie – tajemniczą balladą z kwartetem smyczkowym „Heat”, która wydaje się nie zamknięciem, tylko zawieszeniem. To z kolei jak w serialu.

 

David Bowie, The Next Day, Columbia

Polityka 11.2013 (2899) z dnia 12.03.2013; Afisz. Premiery; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Pół świetnej płyty"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Po co przyjechał do Polski szef największej firmy zbrojeniowej świata? I co w Warszawie usłyszał?

Kiedy szef Lockheeda odwiedza jakiś kraj, pojawiają się elektryzujące pogłoski, plotki i podejrzenia. Np. o kolejnych zamówieniach F-35. Trzeba pamiętać, że taka wizyta to dyplomacja biznesowa, a nie obwoźny handel. A poza tym – kto wie, czy ważniejsza od lotnictwa nie jest tu artyleria rakietowa.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną