Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Dzieje bez podziałów

Książka protest przeciw monolitycznej wizji dziejów

Symbioza dzwonnicy i minaretu w kościele św. Mikołaja w Chanii na Krecie. Symbioza dzwonnicy i minaretu w kościele św. Mikołaja w Chanii na Krecie. Marek Ostrowski / Polityka
Nic nie czyni większej szkody w postrzeganiu świata niż tradycyjne monolityczne wizje narodów, religii i ras – przekonuje w swojej głośnej książce profesor historii z Princeton David Cannadine.
Narodziny Mahometa - XVI-wieczny obraz z dworu sułtana Murata III.Roger-Viollet/EAST NEWS Narodziny Mahometa - XVI-wieczny obraz z dworu sułtana Murata III.

W Chanii na Krecie stoi kościół św. Mikołaja, zbudowany w średniowieczu przez dominikanów z Wenecji. Turcy w XVII w., przerabiając go na główny meczet miasta, zostawili wieżę, lecz dołożyli potężny minaret z dwoma balkonami. W 1918 r. prawosławni Grecy odzyskali budowlę, ale minaret pozostawili. Taką symbiozę dzwonnicy i minaretu nieczęsto się widzi, nawet jeśli ogranicza się ona tylko do architektury.

Ta koegzystencja musiałaby się podobać profesorowi historii z Princeton Davidowi Cannadine’owi, który napisał właśnie książkę „The Undivided Past: History Beyond Our Differences” (Niepodzielona przeszłość: historia ponad różnicami).

Polityka 25.2013 (2912) z dnia 18.06.2013; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzieje bez podziałów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022