Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Historia

Hipsterzy dziewiętnastego wieku

Media społecznościowe mają 200 lat

Schmiedeberg uchwycił nie tylko indywidualne rysy twarzy kolegów (niektórzy mają trądzik, zalążki łysiny), ale i szczegóły strojów, w których mu pozowali. Schmiedeberg uchwycił nie tylko indywidualne rysy twarzy kolegów (niektórzy mają trądzik, zalążki łysiny), ale i szczegóły strojów, w których mu pozowali.
Portale społecznościowe to nowy pomysł, ale sama idea księgi gromadzącej przyjaciół powstała prawie 200 lat temu.
Album Schmiedeberga to nieoceniony materiał do badania mody tamtych lat. Album Schmiedeberga to nieoceniony materiał do badania mody tamtych lat.

Wilhelm Schmiedeberg urodził się w Królewcu w 1815 r. jako syn aptekarza. W dzieciństwie przeszedł jakąś chorobę (albo miał wypadek), bo całe życie chodził o kulach. Był uzdolniony plastycznie i w gimnazjum pobierał lekcje rysunku, ale nie wyjechał z rodzinnego miasta studiować sztukę, tylko tam skończył prawo i filozofię. Pewnie nigdy byśmy o nim nie usłyszeli, gdyby przez cały pobyt na królewieckiej uczelni (1835–39) nie prowadził albumu, w którym zamieszczał portrety akademickich kolegów, informacje o tym, skąd pochodzili, do jakiego bractwa należeli.

Polityka 44.2013 (2931) z dnia 28.10.2013; Ludzie i style; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Hipsterzy dziewiętnastego wieku"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >