Historia

Pili, ścinali, na ziemi siadali

Skąd na Ukrainie wzięli się Kozacy

„Kozacy piszą list do sułtana „Kozacy piszą list do sułtana". Malował Ilja Riepin. Wikipedia
Kozaczyzna zrodziła się z Siczy Zaporoskiej: obozu „zasieczonego” przez umocnienia, ze strażami i osobliwą organizacją wojskowo-społeczną, która miała wynieść Kozaków na szczyty potęgi.
Zaporoska sicz. Obraz Dimitrija Narbutta ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Zaporożu.EAST NEWS Zaporoska sicz. Obraz Dimitrija Narbutta ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Zaporożu.

W 1593 r. cesarz Rudolf Habsburg wysłał swego posła w misji do Kozaków. Eryk Lassota von Steblau odbył długą podróż przez porohy (progi) Dniepru, granitowe „rafy lub skaliste miejsca, gdzie Dniepr płynie przez same kamienie i skały, które są częściowo pod wodą, częściowo na jej poziomie, niektóre zaś wystają wysoko”. Dotarł do Bazawłuku i Chortycy: obronnej, pięknej wyspy. Tam właśnie narodziła się pierwsza Sicz Zaporoska. Jej twórcą był ruski kniaź Dymitr Wiśniowiecki, zwany Bajdą, poddany króla polskiego i wielkiego księcia litewskiego.

Polityka 12.2014 (2950) z dnia 18.03.2014; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Pili, ścinali, na ziemi siadali"

Czytaj także

Ludzie i style

Drapacze chmur, które zmienią oblicze Nowego Jorku

W 2020 r. na Manhattanie zostaną oddane do użytku dwa rekordowo wysokie wieżowce. Już dominują nad panoramą miasta. A stoją przy tej samej ulicy.

Aleksander Świeszewski
25.01.2020