Historia

Spór o wojnę i pokój

Boje historyków o sens europejskich dziejów

Satyryczny rysunek niemiecki o sytuacji w Europie na początku XX w. Satyryczny rysunek niemiecki o sytuacji w Europie na początku XX w. BEW
Rok rocznic ledwo się rozpoczął – 100-lecie wybuchu pierwszej wojny światowej, 75-lecie początku drugiej, 25-lecie upadku komunizmu, 10-lecie rozszerzenia UE na wschód – ale spór o sens dziejów Europy w XX i XXI w. już wre w najlepsze.
„Europejskie klepisko. Teraz ich wymłócimy”, pocztówka niemiecka z 1914 r.AKG/EAST NEWS „Europejskie klepisko. Teraz ich wymłócimy”, pocztówka niemiecka z 1914 r.

W Niemczech i w Anglii, we Francji i Rosji, nawet w Serbii spierają się historycy. Kto był winny „prakatastrofy Europy” (Tomasz Mann) 1914 r. i jakie to ma znaczenie dzisiaj? Czy po stu latach historia się powtarza w wymiarze globalnym: z kontynentalnymi Chinami w roli wilhelmińskich Niemiec, z Ameryką w miejscu morskiej potęgi brytyjskiej i bezsilną Unią Europejską jako repliką monarchii habsburskiej? Linie podziałów w narodowych debatach już się połączyły w ponadnarodowe fronty.

Polityka 15.2014 (2953) z dnia 08.04.2014; Esej; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Spór o wojnę i pokój"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021