Historia

Pomocna dłoń Honeckera

Niemiecki przyjaciel towarzysza Gierka

Edward Gierek i Erich Honecker, Berlin, 1977 r. I sekretarza KC PZPR i przywódcę NRD wiele łączyło, choć konkurowali w polityce międzynarodowej i różnił ich stosunek do opozycji. Edward Gierek i Erich Honecker, Berlin, 1977 r. I sekretarza KC PZPR i przywódcę NRD wiele łączyło, choć konkurowali w polityce międzynarodowej i różnił ich stosunek do opozycji. Leszek Łożyński / PAP
Wojciech Jaruzelski gotów był postawić Edwarda Gierka przed Trybunałem Stanu. W obronę byłego I sekretarza zaangażował się jednak Erich Honecker, przywódca NRD.
Żądania, by rozliczyć ekipę rządzącą PRL w latach 70., pojawiły się już jesienią 1980 r., tuż po odsunięciu Gierka od władzy.Siemaszko Zbyszko/Narodowe Archiwum Cyfrowe Żądania, by rozliczyć ekipę rządzącą PRL w latach 70., pojawiły się już jesienią 1980 r., tuż po odsunięciu Gierka od władzy.

Drogi towarzyszu Edwardzie! – tak zaczyna się list, który Erich Honecker wystosował do Edwarda Gierka. Z okazji okrągłych urodzin sekretarz generalny Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED) życzył jubilatowi „wszystkiego tego, czego można życzyć dobremu komuniście i przyjacielowi”. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data na dokumencie: 6 stycznia 1983 r. W tym czasie Gierek nie tylko nie stał już na czele Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Nie był nawet szeregowym członkiem PZPR, bo został z niej z hukiem usunięty.

Polityka 25.2014 (2963) z dnia 15.06.2014; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Pomocna dłoń Honeckera"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021