Historia

Przywilej kaliski

Co dał Żydom Statut kaliski

Strona tytułowa ze „Statutu kaliskiego” zilustrowanego przez Artura Szyka Strona tytułowa ze „Statutu kaliskiego” zilustrowanego przez Artura Szyka Piotr Jacek Jamski / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Statut, wydany 750 lat temu w Kaliszu przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego, był powtórzeniem przywileju nadawanego Żydom przez innych władców europejskich. Zawierał też jednak oryginalne przepisy mogące świadczyć o lepszym ich traktowaniu.
„Przyjęcie Żydów w Polsce”, malował Jan MatejkoWikipedia „Przyjęcie Żydów w Polsce”, malował Jan Matejko

Żydzi byli obecni na ziemiach polskich przynajmniej od XI w. Co prawda można szukać ich wcześniejszych śladów, najstarsze wiadomości o kraju Mieszka pochodzą z relacji żydowskiego podróżnika Ibrahima ibn Jakuba, który odwiedzał nie tylko dwór cesarza Ottona I, lecz pobliskie ziemie, z pewnością między innymi księstwo czeskie. Nie wiemy zbyt dobrze, czy zawitał wówczas do Krakowa, czy też relacje o tym grodzie – znajdującym się wówczas pod władzą księcia czeskiego – czerpał z wiadomości uzyskanych w Pradze.

Polityka 33.2014 (2971) z dnia 11.08.2014; Historia; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Przywilej kaliski"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021