Historia

Palacze ksiąg

Kto podpalił bibliotekę w Louvain

Masakra w Louvain, okładka francuskiego pisma „La Mode” z 1915 r. Masakra w Louvain, okładka francuskiego pisma „La Mode” z 1915 r. Mary Evans / BEW
Przed stu laty niemieccy żołnierze spalili znaczną część uniwersyteckiego miasta Louvain, m.in. bibliotekę z kolekcją średniowiecznych ksiąg i inkunabułów. Przez dziesięciolecia winą za to obarczali Belgów.
Zniszczone przez Niemców Louvain - 2 tys. domów zostało zmienionych w popiół, zginęło 248 osób.Ullstein/BEW Zniszczone przez Niemców Louvain - 2 tys. domów zostało zmienionych w popiół, zginęło 248 osób.

Louvain (po flamandzku Leuven) to miasteczko położone kilkanaście kilometrów na wschód od przedmieść Brukseli. W 1425 r. założono tu największy uniwersytet w regionie. Jak napisała w głośnej książce „Sierpniowe salwy” Barbara Tuchman: „To średniowieczne miasto (…) było sławne ze swego uniwersytetu i niezrównanej biblioteki w okresie, gdy Berlin był jeszcze kupą drewnianych chałup”.

W pierwszych dniach I wojny światowej, 4 sierpnia 1914 r.

Polityka 34.2014 (2972) z dnia 19.08.2014; Historia; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Palacze ksiąg"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Tata Maty: Młodzi ludzie są mądrzejsi, niż my myślimy, że są

Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.

Martyna Bunda
07.09.2021