„Operacja łódzka”: 100 lat temu Niemcy zatrzymali Rosjan

Blitzkrieg pod Łodzią
Jedna z najważniejszych bitew pierwszej fazy Wielkiej Wojny rozegrała się w listopadzie 1914 r. pod Łodzią, gdzie Niemcy w krwawym boju, o czym do dziś świadczą liczne cmentarze, zatrzymali Rosjan.
Rosyjscy jeńcy, wzięci po bitwie łódzkiej, na ulicy Piotrkowskiej
Zbiory Marka Henzlera/Archiwum prywatne

Rosyjscy jeńcy, wzięci po bitwie łódzkiej, na ulicy Piotrkowskiej

W połowie września 1914 r., po przegranej bitwie nad Marną, stało się jasne, że Niemcom nie uda się zrealizować strategicznego planu – błyskawicznego pokonania Francji. Wykrwawieni Francuzi też musieli wstrzymać natarcie. Było jasne, że wojna się nie zakończy nim opadną liście z drzew, co cesarz Wilhelm II obiecywał poddanym.

Niemcom lepiej wiodło się w Prusach Wschodnich, gdzie ich 8 armia, po zmianie nieudolnego dowódcy gen. Maksymiliana von Prittwitza na gen. Paula von Hindenburga, obroniła kolebkę pruskiego państwa. Hindenburg pod Tannenbergiem rozbił rosyjską 2 armię gen. Aleksandra Samsonowa i po bitwie nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi zepchnął nad Niemen 1 armię gen. Pawła Rennenkampfa.

Rosjanom klęskę w Prusach Wschodnich osłodziły sukcesy na ważniejszym dla nich froncie południowo-zachodnim. Na początku, co prawda, armia austro-węgierska zaskoczyła ich tzw. wyprzedzającą ofensywą za San, w kierunku na Lublin (Rosjanie przegrali bitwy pod Kraśnikiem i Komarowem), ale niebawem rosyjska ofensywa z Wołynia i Podola odebrała Austriakom wschodnią Galicję ze Lwowem. Część wojsk austro-węgierskich zamknęła się w obleganej twierdzy w Przemyślu, a reszta zakończyła odwrót dopiero na linii rzek Dunajec i Biała. Austriacki sztab generalny (zaangażowany też w wojnę z Serbią) zwrócił się o militarne wsparcie do niemieckiego sojusznika. Uzgodniono, że między Krakowem i Kluczborkiem zostanie rozlokowana dowodzona przez Hindenburga niemiecka 9 armia, sformowana m.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj