Historia

Blitzkrieg pod Łodzią

„Operacja łódzka”: 100 lat temu Niemcy zatrzymali Rosjan

Rosyjscy jeńcy, wzięci po bitwie łódzkiej, na ulicy Piotrkowskiej Rosyjscy jeńcy, wzięci po bitwie łódzkiej, na ulicy Piotrkowskiej Zbiory Marka Henzlera / Archiwum prywatne
Jedna z najważniejszych bitew pierwszej fazy Wielkiej Wojny rozegrała się w listopadzie 1914 r. pod Łodzią, gdzie Niemcy w krwawym boju, o czym do dziś świadczą liczne cmentarze, zatrzymali Rosjan.
„Bitwa łódzka” - ilustracja z prasy rosyjskiej z 1914 r.BPK/BEW „Bitwa łódzka” - ilustracja z prasy rosyjskiej z 1914 r.

W połowie września 1914 r., po przegranej bitwie nad Marną, stało się jasne, że Niemcom nie uda się zrealizować strategicznego planu – błyskawicznego pokonania Francji. Wykrwawieni Francuzi też musieli wstrzymać natarcie. Było jasne, że wojna się nie zakończy nim opadną liście z drzew, co cesarz Wilhelm II obiecywał poddanym.

Niemcom lepiej wiodło się w Prusach Wschodnich, gdzie ich 8 armia, po zmianie nieudolnego dowódcy gen. Maksymiliana von Prittwitza na gen.

Polityka 46.2014 (2984) z dnia 11.11.2014; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Blitzkrieg pod Łodzią"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021