Jak rodził się król? Poród w czasach Matki Bożej i naszych prababek

Król się rodzi
Przez wieki narodzinom królewskiego potomka towarzyszyły rytuały, które podkreślały polityczną i społeczną wagę wydarzenia, ale także miały chronić królową i dziecko w tym szczególnie niebezpiecznym dla obojga momencie.
Macierzyństwo było dla królowych, podobnie jak dla innych kobiet, błogosławieństwem i dowodem łaski Bożej.
Ben White/StockSnap.io

Macierzyństwo było dla królowych, podobnie jak dla innych kobiet, błogosławieństwem i dowodem łaski Bożej.

XVI-wieczny fresk Andrei del Santo z Kościoła Zwiastowania NMP we Florencji pokazuje ówczesne realia narodzin w bogatym domu.
BEW

XVI-wieczny fresk Andrei del Santo z Kościoła Zwiastowania NMP we Florencji pokazuje ówczesne realia narodzin w bogatym domu.

Niemiecki kolorowany drzeworyt z 1513 r. z krzesłem porodowym
AKG/BEW

Niemiecki kolorowany drzeworyt z 1513 r. z krzesłem porodowym

Najważniejszy poród w historii chrześcijaństwa odbył się bez ceremonii w znalezionej naprędce stajence na obrzeżach Betlejem. Dziecko przyszło jednak na świat zdrowe, zostało owinięte w pieluszki i – z braku lepszego miejsca – położone w żłobie. W wiele wieków później, u progu epoki nowożytnej, matki każdego stanu, wieśniaczki, mieszczki i arystokratki, modliły się do Maryi o równie szczęśliwe rozwiązanie, pamiętając, że dzieliła z nimi lęki, cierpienia i radości macierzyństwa. Lecz chociaż Maryja była opiekunką wszystkich matek, tylko niektóre z nich świadomie nawiązywały do Maryi Królowej i podkreślały wyjątkowość własnego macierzyństwa, ponieważ tak jak ona ziściła obietnicę Wcielenia i urodziła Chrystusa Króla, tak one nosiły w łonie ziemskich władców.

Macierzyństwo było dla królowych, podobnie jak dla innych kobiet, błogosławieństwem i dowodem łaski Bożej. Jednak w razie konieczności legitymizowało również ich prawo do władzy, jeżeli sięgały po nią jako regentki w imieniu małoletnich dzieci. Królowa mogła być brzydka jak noc, kłótliwa, rozrzutna, skłonna do drastycznych umartwień lub intryg, które zatruwały życie dworu oraz małżonka. Ale jeżeli urodziła syna i była cnotliwa (albo przynajmniej nie dała się przyłapać na cudzołóstwie, które podważyłoby prawo dziecka do tronu), miała szanse zapisać się w kronikach jako przykładna żona i matka.

Jednak biologia, stanowiąca źródło ich władzy, łatwo stawała się pułapką, niekiedy śmiertelną, jeżeli królowa okazała się niezdolna do urodzenia następcy tronu. Perypetie sześciu żon Henryka VIII, króla Anglii, pokazują skalę niebezpieczeństw grożących niewystarczająco płodnym władczyniom. Na polskim dworze nie zdarzały się skandale zakończone rozwodem lub ścięciem królowej na szafocie, jednak Zygmunt August oddalił swoją bezpłodną trzecią żonę Katarzynę i również starał się o unieważnienie małżeństwa. Po jego śmierci i wygaśnięciu męskiej linii dynastii Jagiellonów publiczną kwestią stał się wiek jedynej niezamężnej Jagiellonki. Szlachta otwarcie dyskutowała, czy prawie 50-letnia – acz czerstwa z wyglądu – Anna jest w stanie urodzić dziecko.

Jeżeli królowa szczęśliwie zaszła w ciążę, mogła liczyć na opiekę lekarzy, a czasami również na szczerą troskę małżonka. Zachowały się listy króla Zygmunta I Starego do pierwszej żony Barbary Zapolyi, w których prosił ciężarną żonę, żeby nie zatruwała się smutnymi myślami, nie pościła nadmiernie i przesiadywała zbyt długo w kościele, tylko odpoczywała i spacerowała po ogrodzie.

O spokój i odpoczynek nie było jednak łatwo, bo nawet w ciąży królowa nie mogła wyrzec się swoich publicznych obowiązków. I choć w renesansowej Europie najbezpieczniejszym miejscem narodzin pozostawał własny dom, zdarzało się, że ciężarna królowa towarzyszyła mężowi w podróżach. W marcu 1513 r. Barbara Zapolya udała się wraz z mężem do Poznania na spotkanie z mistrzem Zakonu Krzyżackiego Albrechtem Hohenzollernem i właśnie tam, w pałacu biskupim Jana Lubrańskiego, szczęśliwie urodziła pierworodną córeczkę. Małej królewnie nadano na chrzcie imię Jadwiga, chcąc w ten sposób uczcić pamięć innej wielkiej królowej, Jadwigi Andegawenki.

Nowożytna porodówka, czyli jak wyglądała komnata porodowa

Na polskim dworze nie istniał ceremoniał dworski porodu królowej, chociaż na innych dworach regulowano go szczegółowo. Według zasad spisanych na dworze angielskim w 1493 r., komnata porodowa królowej miała być bogato umeblowana, z łożem z baldachimem, dywanami i arrasami w kolorze purpury i złota. Okna szczelnie zasłaniano zgodnie z ówczesnym przekonaniem, że kobiety powinny rodzić w miejscu ciepłym i ciemnym – z wyjątkiem jednego, które królowa mogła nakazać odsłonić, gdyby akurat miała życzenie rodzić przy naturalnym świetle.

Zapewne komnata porodowa polskich monarchiń wyglądała równie wspaniale i z pewnością troszczono się o jej wygląd. Kronikarz Jan Długosz zapisał, że kiedy zbliżało się rozwiązanie Jadwigi Andegawenki, jej mąż król Władysław Jagiełło prosił ją, żeby, wedle słów kronikarza Jana Długosza, „nie zaniedbała ozdobienia łoża na przyszły poród i sypialni obiciami, nakryciami i zasłonami przetykanymi złotem, drogimi kamieniami i perłami”. Wystrój komnaty porodowej stanowił okazję do podkreślenia potęgi dynastii, ale też radości ojca. Król, choć z samego porodu wykluczony, mógł zadbać o zbytkowne wyposażenie pomieszczenia, w którym jego małżonka miała nie tylko urodzić dziecko, ale i spędzić kolejnych kilkadziesiąt dni.

Na ówczesnych malowidłach i rzeźbach przedstawiających narodziny najważniejszym meblem w komnacie porodowej jest łóżko. Jednak sceny te przedstawiają już wypoczywających położnicę i dziecko, nie samo przyjście dziecka na świat. Najprawdopodobniej akcję porodową królowe odbywały na lekkich, składanych łóżkach, popularnych szczególnie w Niemczech, Anglii i Francji, lub stołkach porodowych ze specjalną dziurą w siedzisku umożliwiającą kontrolowanie przebiegu porodu. Stołki porodowe wynaleziono prawdopodobnie we Włoszech. W XVI w. rozpowszechniły się w Europie i pozostały w modzie do XVIII w. Widzimy je na ilustracjach w różnych podręcznikach i kompendiach zdrowotnych, na przykład polskim zielniku Falimirza, pochodzącym z 1535 r. W 1642 r. królowa Cecylia Renata, żona Władysława IV, urodziła córeczkę, przechodząc z łóżka właśnie na takie krzesło.

Poza łóżkiem i stołkiem porodowym w pomieszczeniu musiało być źródło ciepła, gdzie zagrzewano wodę do obmycia noworodka, oraz naczynie, gdzie dokonywano tej pierwszej kąpieli. Łóżko oblekano czystymi prześcieradłami i nakrywano kapą, zapewne w przypadku królowych wykonanymi z najwspanialszych i najkosztowniejszych tkanin. Jednak zupełnie zwyczajne kobiety również rozumiały, jak ważne jest należyte przygotowanie łóżka do porodu.

Czytaj także

Teksty historyczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną