„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Z niepokoju o pokój

Jak powstawała organizacja Wolność i Pokój

Uroczystość przysięgi wojskowej w latach 80. Uroczystość przysięgi wojskowej w latach 80. Wojciech Łaski / EAST NEWS
Karząc młodego kontestatora za odmowę złożenia przysięgi wojskowej, władze PRL przyczyniły się do powstania jednej z głównych organizacji opozycyjnych drugiej połowy lat 80.
Marek Adamkiewicz - zdjęcie z wojska.Archiwum Marka Adamkiewicza/Archiwum prywatne Marek Adamkiewicz - zdjęcie z wojska.

Skazańcem był 27-letni student matematyki w szczecińskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej Marek Adamkiewicz, urodzony w 1957 r. w Szczecinie. W działalność opozycyjną zaangażował się już w latach 70. W grudniu 1977 r. został współzałożycielem, a następnie rzecznikiem Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu, piątego z sześciu komitetów utworzonych w odpowiedzi na śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach Stanisława Pyjasa, związanego z Komitetem Obrony Robotników studenta filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Polityka 15.2015 (3004) z dnia 07.04.2015; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Z niepokoju o pokój"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021