Historia

Polska widziana z Ameryki

Amerykańskie spojrzenie na polski komunizm

Pracownik stoczni w Szczecinie, 1948 r. Pracownik stoczni w Szczecinie, 1948 r. PAP
Książka „Budowanie Polski Ludowej” Padraica Kenneya proponuje spojrzenie na czasy powojenne w sposób odbiegający od wzorców przyjętych w naszym kraju.
Zakłady Przemysłu Bawełnianego Uniontex w Łodzi, 1946 r.Jerzy Baranowski/PAP Zakłady Przemysłu Bawełnianego Uniontex w Łodzi, 1946 r.

Miłość Padraica Kenneya do Polski zaczęła się w… Moskwie. Na Wielkanoc 1983 r. grupa słowiańskich studentów świętowała w akademiku lany poniedziałek. Trafili z wodą do pokoju, w którym mieszkali Amerykanie. Zaintrygowany nieznanym mu wschodnim zwyczajem student Harvardu przyłączył się do imprezy. Tak poznał swoją późniejszą żonę – studentkę slawistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresował się Polką i Polską. Już wtedy ponoć coś przebąkiwał, że chciałby się zająć historią czasów po drugiej wojnie światowej.

Polityka 18.2015 (3007) z dnia 27.04.2015; Historia; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska widziana z Ameryki"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Pijane ciąże

Niełatwo żyć z poczuciem takiej winy. Że własnemu dziecku zniszczyło się przyszłość, wydając je po alkoholu na świat.

Paweł Walewski
19.11.2019