Historia

Dlaczego Francuzi nie stworzyli Ameryki

Jak Napoleon sprzedał Luizjanę

Podpisanie aktu sprzedaży Luizjany na rzecz Stanów Zjednoczonych Ameryki Podpisanie aktu sprzedaży Luizjany na rzecz Stanów Zjednoczonych Ameryki New York Public Library / Getty Images
To był pierwszy z dwóch najlepszych interesów Stanów Zjednoczonych w XIX w. W 1803 r., przed kupieniem od Rosji Alaski, Amerykanie wynegocjowali z Francją nabycie Luizjany.
MS/Polityka

Kraina, nazywana przez Francuzów Luizjaną, obejmowała terytorium 15 dzisiejszych stanów USA i dwie prowincje kanadyjskie: całe dzisiejsze Arkansas, Missouri, Iowa, Oklahomę, Nebraskę, część Minnesoty położoną na zachodnim brzegu Missisipi, Północną Dakotę, większość Dakoty Południowej, część Nowego Meksyku, północny Teksas, kawałki Montany, Wyoming, Colorado, Luizjanę na zachód od Missisipi wraz z miastem Nowy Orlean i niewielkie terytoria w dzisiejszych kanadyjskich prowincjach Alberta i Saskatchewan.

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Historia; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Dlaczego Francuzi nie stworzyli Ameryki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021