Historia

Trupy z włoskiej szafy

Włochy: historia zakłamana

Egzekucja mieszkańców w Sant´Anna di Stazzema, 1944 r. Egzekucja mieszkańców w Sant´Anna di Stazzema, 1944 r. ANSA / PAP
Niedawne umorzenie śledztwa przeciwko esesmanowi Gerhardowi Sommerowi, oskarżanemu o zbrodnie wojenne, przypomniało Włochom o ich własnych demonach. Mają do dziś problem nie tylko z sojuszem z III Rzeszą, ale i z zakłamaną historią komunistycznej partyzantki.
Dowódca pacyfikującej wieś Sant´Anna 16. Dywizji SS gen. Max Simon został skazany na rozstrzelanie, ale wyrok zamieniono na dożywocie. Odsiadywał je w Kolonii, w 1954 r. niemiecki sąd go ułaskawił.AN Dowódca pacyfikującej wieś Sant´Anna 16. Dywizji SS gen. Max Simon został skazany na rozstrzelanie, ale wyrok zamieniono na dożywocie. Odsiadywał je w Kolonii, w 1954 r. niemiecki sąd go ułaskawił.

Wieś Sant’Anna di Stazzema jest położona pośród pagórków Toskanii. Krajobraz kojarzy się z tym, co Leonardo wymalował za plecami Giocondy. Stosunkowo niedostępna wieś (do dziś prowadzi tam tylko jedna droga) stała się późną wiosną 1944 r. schronieniem dla wysiedleńców i uciekających przed postępującym frontem. W lipcu oprócz 450 mieszkańców Sant’Anny było tam ponad 600 uchodźców. Równocześnie pojawili się komunistyczni partyzanci.

Polityka 33.2015 (3022) z dnia 11.08.2015; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Trupy z włoskiej szafy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021