Historia

Trupy z włoskiej szafy

Włochy: historia zakłamana

Egzekucja mieszkańców w Sant´Anna di Stazzema, 1944 r. Egzekucja mieszkańców w Sant´Anna di Stazzema, 1944 r. ANSA / PAP
Niedawne umorzenie śledztwa przeciwko esesmanowi Gerhardowi Sommerowi, oskarżanemu o zbrodnie wojenne, przypomniało Włochom o ich własnych demonach. Mają do dziś problem nie tylko z sojuszem z III Rzeszą, ale i z zakłamaną historią komunistycznej partyzantki.
Dowódca pacyfikującej wieś Sant´Anna 16. Dywizji SS gen. Max Simon został skazany na rozstrzelanie, ale wyrok zamieniono na dożywocie. Odsiadywał je w Kolonii, w 1954 r. niemiecki sąd go ułaskawił.AN Dowódca pacyfikującej wieś Sant´Anna 16. Dywizji SS gen. Max Simon został skazany na rozstrzelanie, ale wyrok zamieniono na dożywocie. Odsiadywał je w Kolonii, w 1954 r. niemiecki sąd go ułaskawił.

Wieś Sant’Anna di Stazzema jest położona pośród pagórków Toskanii. Krajobraz kojarzy się z tym, co Leonardo wymalował za plecami Giocondy. Stosunkowo niedostępna wieś (do dziś prowadzi tam tylko jedna droga) stała się późną wiosną 1944 r. schronieniem dla wysiedleńców i uciekających przed postępującym frontem. W lipcu oprócz 450 mieszkańców Sant’Anny było tam ponad 600 uchodźców. Równocześnie pojawili się komunistyczni partyzanci.

Polityka 33.2015 (3022) z dnia 11.08.2015; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Trupy z włoskiej szafy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Odwieczny konflikt izraelsko-arabski

Konflikt bliskowschodni należy do najdłużej trwających we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Złożyły się na niego wojny między młodymi państwami arabskimi a nowym Państwem Izrael oraz nierozwiązana do dziś kwestia palestyńska.

Radosław Bania
10.03.2020