Historia

Śmiech czerwonego gada

Satyryczny „Krokodyl” w służbie partii

1939 r. 1939 r. AN
Satyryczny „Krokodyl” przeżył nie tylko ojców założycieli, ale i cały ustrój. Dzisiaj może służyć jako wymowna ilustracja historii ZSRR i rosyjskiej współczesności.
1942 r.AN 1942 r.

Dyktatorzy nie mają poczucia humoru, zwłaszcza na swój temat. Włodzimierz Lenin je miał i potrafił zaśmiewać się do łez. Póki żył, satyra w Rosji szła ramię w ramię z futuryzmem, zaprzęgnięta z całą kulturą w ideologiczny kierat. Bolszewicy zdawali sobie sprawę, że na trudne warunki życia najlepszym panaceum może być humor. Dlatego stojący na czele komisariatu oświaty Anatolij Łunaczarski zadecydował: Budiem smiejatsia! Zaczęto wydawać pisemka satyryczne. Wiele z nich jednak szybko zamknięto.

Polityka 51/52.2015 (3040) z dnia 15.12.2015; Historia; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmiech czerwonego gada"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020