Historia

Innowacyjna NOWA

W obiegu Niezależnej Oficyny Wydawniczej

Składanie wydawnictw Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA w domu Jacka Pałasińskiego (na zdjęciu, zamaskowany) na warszawskiej Ochocie, lipiec 1980 r. Składanie wydawnictw Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA w domu Jacka Pałasińskiego (na zdjęciu, zamaskowany) na warszawskiej Ochocie, lipiec 1980 r. Tomasz Michalak / Fotonova
Początki i rozwój Niezależnej Oficyny Wydawniczej są doskonałym przykładem, że w działalności opozycyjnej liczą się odwaga, bezkompromisowość i upór, ale też fantazja, obrotność oraz zdolności organizacyjne.
Członkowie redakcji NOWEJ (od lewej): Konrad Bieliński, Ewa Milewicz, Mirosław Chojecki, Warszawa 1980 r.Piotr Jaxa/Forum Członkowie redakcji NOWEJ (od lewej): Konrad Bieliński, Ewa Milewicz, Mirosław Chojecki, Warszawa 1980 r.

W pamięci społecznej sprzeciw wobec późnego systemu peerelowskiego przybiera obraz strajkującej stoczni oraz tłumów wznoszących palce w geście V i uciekających przed zomowcami. Tymczasem codziennością kilkunastu lat kontestacji było raczej wysiadywanie długimi godzinami w przesiąkniętych zapachem drukarskiej farby piwnicach i monotonne podawanie kartek papieru na wiecznie psujące się powielacze. Schodziły z nich pisma, broszury i książki, które hartowały wolę oporu, przełamywały informacyjny monopol Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, zachęcały do refleksji, dla których nie było miejsca w oficjalnym obiegu PRL.

Polityka 9.2016 (3048) z dnia 23.02.2016; Historia; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Innowacyjna NOWA"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Ludwika i Henryk Wujcowie – człowieka porządnego portret podwójny

Próbując zdefiniować dobro, ludzie powinni przede wszystkim ustalić, czego nie wolno, choć niby nie powinno się zaczynać od zakazów.

Katarzyna Czarnecka
27.08.2019