Historia

Neo-Solidarność

Jak SB chciało odbudować Solidarność w stanie wojennym

Lech Wałęsa izolowany w Arłamowie, 1982 r. Lech Wałęsa izolowany w Arłamowie, 1982 r. Ireneusz Radkiewicz / PAP
Władze PRL chciały – przy pomocy SB – odbudować w stanie wojennym uległą sobie Solidarność. Usiłowały też pozyskać dla tego pomysłu Lecha Wałęsę.
Jan Kułaj, lider NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w czasie „festiwalu wolności”.Tomasz Wierzejski/Fotonova Jan Kułaj, lider NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w czasie „festiwalu wolności”.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy narodził się pomysł utworzenia Solidarności kontrolowanej przez władze. Z pewnością wynikał on ze strategii I sekretarza KC PZPR Stanisława Kani, w myśl której związek miał zostać rozbrojony i poddany kontroli tej partii. Miały temu służyć metody polityczne, a gdyby te zawiodły, w odwodzie pozostawało rozwiązanie siłowe. Mimo zmiany na stanowisku I sekretarza – Kanię zastąpił w połowie października 1981 r. Wojciech Jaruzelski – do takiego rozwiązania przymierzano się również w kolejnych miesiącach.

Polityka 11.2016 (3050) z dnia 08.03.2016; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Neo-Solidarność"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019