Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Nagrody Historyczne 2016 przyznane! Oto najlepsze książki o najnowszej historii Polski

10 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2016 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2015 roku.
.mat. pr..

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrał Jan Olaszek za książkę „Rewolucja powielaczy. Niezależny ruch wydawniczy w Polsce 1976–1989” (Trzecia Strona, Warszawa 2015).

„Są rewolucje noszące nazwę »goździków« czy »róż«. Nasza pachniała pastą komfort, która służyła do chałupniczego wyrobu farby drukarskiej” – napisał dr Marcin Zaremba.

Nagrodzona książka to fascynująca historia drugiego obiegu wydawniczego w PRL, który nigdzie na świecie nie przybrał nawet porównywalnych rozmiarów.

.mat. pr..

Anna Machcewicz otrzymała nagrodę w dziale pamiętników i wspomnień za opracowanie „Życie tak nas głupio rozłącza…. Listy więzienne 1946–1956” Zofii i Kazimierza Moczarskich (Towarzystwo „Więź”, Warszawa 2015).

„Listy więzienne” to publikacja, która porusza czytelnika od pierwszych do ostatnich listów, a Moczarscy wymieniali je podczas swojego uwięzienia. O wyjątkowości tej publikacji decyduje opis doświadczania krańcowych sytuacji, zróżnicowanych przeżyć małżonków, ich emocji, doświadczenia stalinowskiej rzeczywistości za więziennymi kratami.

.mat. pr..

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury przyznało nagrodę Karolinie Szymaniak za opracowanie i tłumaczenie „Pism z getta warszawskiego” Racheli Auerbach (Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa 2015). Jest to odczytany na nowo i ocalony od zapomnienia ważny dokument źródłowy w postaci dziennika z getta pisarki i psycholog Racheli Auerbach, która współtworzyła  podziemne archiwum getta warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma.

.mat. pr..

Najlepszym debiutem okazała się zaś książka Adama Sitarka „Otoczone drutem państwo. Struktura i  funkcjonowanie administracji żydowskiej getta łódzkiego” (Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Łodzi, Łódź 2015).

Praca ta zbiera szczegóły i fakty dotyczące tworzenia i działalności administracji getta łódzkiego. Jest ważnym przyczynkiem do dyskusji o tzw. Judenratach, próbuje m.in. odpowiedzieć na pytanie, gdzie była granica między dążeniem do ratowania współziomków a kolaboracją.

.mat. pr..

Więcej o tegorocznej edycji Nagród Historycznych w tekście Mariana Turskiego.

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika POLITYKA, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Skład Jury Nagród Historycznych POLITYKI:

prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący),  prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

.Polityka.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną