Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Dzieje na nice wywrócone

Dzieje Ameryki według Howarda Zinna

Zinn przemawiający podczas demonstracji przeciw wojnie w Wietnamie, Cambridge w Massachusetts, 1967 r. Zinn przemawiający podczas demonstracji przeciw wojnie w Wietnamie, Cambridge w Massachusetts, 1967 r. AP / EAST NEWS
Edukacja ma służyć podważaniu status quo, a jeśli trzeba, wywracaniu go do góry nogami – uważał sławny historyk-dysydent Howard Zinn. Jego życie i dzieło – właśnie ukazujące się po polsku – to potwierdzenie tej maksymy.
Strajk studentów i wykładowców Boston University, 1979 r. Na pierwszym planie profesor Howard Zinn.Spencer Grant/Getty Images Strajk studentów i wykładowców Boston University, 1979 r. Na pierwszym planie profesor Howard Zinn.

1.

W czerwcu 1970 r. uczniowie z liceum Newton North w stanie Massachusetts zaprosili na zakończenie roku szkolnego nauczyciela z sąsiedztwa. Był nim 48-letni Howard Zinn, historyk z Uniwersytetu Bostońskiego. Już szeroko znany, lecz nie jako uczony, tylko doradca ruchu na rzecz równouprawnienia czarnoskórych i jeden z liderów protestów przeciwko wojnie w Wietnamie. Weterani wojenni z okolicy wezwali do bojkotu uroczystości, burmistrz zapowiedział, że nie wejdzie na podium z tak niepatriotycznym osobnikiem, a dyrektor liceum zażądał wycofania zaproszenia.

Polityka 22.2016 (3061) z dnia 23.05.2016; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzieje na nice wywrócone"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >