Historia

Masa ma nosa

Krwawa rewolucja kulturalna w Chinach i jej skutki

Lata rewolucji kulturalnej, chińscy robotnicy na wiecu. W dłoniach – „Małe czerwone książeczki”. Lata rewolucji kulturalnej, chińscy robotnicy na wiecu. W dłoniach – „Małe czerwone książeczki”. Keystone Archives / EAST NEWS
Mija 50 lat od wybuchu Wielkiej Proletariackiej Rewolucji Kulturalnej. Miała odnowić i umocnić komunizm w Chinach, stała się początkiem transformacji do współczesnego kapitalizmu.
Liu Shaoqi, chiński odpowiednik Nikity ChruszczowaKeystone-France/Gamma-Rapho/Getty Images Liu Shaoqi, chiński odpowiednik Nikity Chruszczowa

Rewolucja to nie bankiet, mawiał przewodniczący Mao Tse-tung. Wielka Proletariacka Rewolucja Kulturalna potwierdziła słuszność tych słów. Dokładne statystyki są niedostępne, ale życie mogło w niej stracić nawet 3 mln osób. Wielokrotnie więcej doznało brutalnych represji, upokorzeń. Reedukacja polegająca na przymusowych przesiedleniach do pracy na wsi dotknęła kilkanaście milionów studentów i setki tysięcy intelektualistów. Jedną z ofiar był obecny prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.

Polityka 35.2016 (3074) z dnia 23.08.2016; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Masa ma nosa"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019