Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Historia

Przewodnik po pamięci

Polsko-niemiecki przewodnik po pamięci

Polsko-niemieckie przejście graniczne, Uznam Polsko-niemieckie przejście graniczne, Uznam Gunter Kirsch/Alamy Stock Photo / BEW
Kolejny wrzesień, zwany miesiącem pamięci, otwieramy w stanie emocjonalnego i politycznego chaosu w stosunkach z Niemcami. Zawieszeni między stereotypami „odwiecznej wrogości” i „wieczystej wspólnoty interesów”.
materiały prasowe

Następnemu ćwierćwieczu w polsko-niemieckich stosunkach ton nadawać będą pokolenia niemające już żadnego kontaktu ze świadkami historii obu wojen światowych – a jedynie z medialnymi przekazami, ze starymi i nowymi mitami i uprzedzeniami. To one na swój sposób będą zarówno plakatować polsko-niemieckie sąsiedztwo, jak i na nowo odczytywać jego historię.

Ono nadal będzie asymetryczne, ale powinno być łatwiej z tą nierównością żyć i korygować zafałszowania – zarówno te płynące z ignorancji, jak i z aroganckiego przekonania, że nasze musi być na wierzchu. Ponad pół wieku wspólnej pracy polskich i niemieckich historyków stworzyło solidny fundament wielostronnego spojrzenia tak na wspólną historię, jak na podobieństwa i różnice obu historii narodowych i ich roli w dziejach Europy.

W latach 70. polsko-zachodnioniemiecka konferencja podręcznikowa wywoływała opory nacjonalistycznego betonu i w PRL, i w RFN. Po 1989 r. obrazą dla narodowców z obu krajów było wspólne odczytywanie i upamiętnianie najdrażliwszych wydarzeń z polsko-niemieckiej historii najnowszej. Polscy narodowcy oburzali się na upamiętnianie razem z Niemcami ucieczek, wypędzeń i wysiedleń z dawnych wschodnich prowincji Rzeszy, zaś niemieccy – jak znana moderatorka telewizyjna – że już dość tego klękania przed Polakami…

Wśród tysięcy prac podejmujących w ciągu ostatniego półwiecza – po obu stronach granicy – tematykę polsko-niemiecką, ukończona właśnie dziewięciotomowa edycja „Polsko-niemieckich miejsc pamięci” zajmuje miejsce wybitne. Przygotowane w ciągu 10 lat przez dyrektora berlińskiego ośrodka PAN prof. Roberta Trabę oraz prof.

Polityka 36.2016 (3075) z dnia 30.08.2016; Historia; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Przewodnik po pamięci"
Reklama