Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Imperium od spraw małych

Dzieje Świętego Cesarstwa Rzymskiego

Godło cesarstwa wraz z herbami należących do niego ziem, w centrum Cesarz Karol V Godło cesarstwa wraz z herbami należących do niego ziem, w centrum Cesarz Karol V Arne Psille/Deutsches Historisches Museum/BPK / BEW
Święte Cesarstwo Rzymskie przestało istnieć 210 lat temu i jest być może jedynym w historii imperium, gdzie władzy było tylko tyle, co konieczne, a wolności tyle, ile to możliwe.
Najdalszy zasięg Cesarstwa – w 1181 r.Polityka Najdalszy zasięg Cesarstwa – w 1181 r.

Jeśli wierzyć historykom, kiedy ogłoszono rozwiązanie Świętego Cesarstwa Rzymskiego (od XV w. – Narodu Niemieckiego), niemal nikt nie zwrócił na to uwagi. Inaczej niż inne wielkie imperia, cesarstwo nie tyle runęło z hukiem, ile stoicko wyzionęło ducha z ledwie słyszalnym westchnieniem.

W 1806 r. Napoleon bezpardonowo zażądał abdykacji od dotychczasowego cesarza Franciszka II Habsburga. W przypadku odmowy zagroził wojną. Franciszek nie miał dość siły, by przeciwdziałać wydarzeniom.

Polityka 52/53.2016 (3091) z dnia 18.12.2016; Historia; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Imperium od spraw małych"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021