Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Kreml bez sierpa i młota

Zagadki upadku ZSRR

Borys Jelcyn (pierwszy z lewej) przed budynkiem rosyjskiego parlamentu w Moskwie w dniu puczu Janajewa Borys Jelcyn (pierwszy z lewej) przed budynkiem rosyjskiego parlamentu w Moskwie w dniu puczu Janajewa AP / EAST NEWS
25 lat temu stało się coś, co jeszcze niedługo przedtem było niewyobrażalne – Związek Radziecki przestał istnieć.
Michaił Gorbaczow w ostatnich dniach u władzyPeter Turnley/Corbis/VCG/Getty Images Michaił Gorbaczow w ostatnich dniach u władzy

Wieczorem 25 grudnia 1991 r. na ekranach telewizji na całym świecie pojawiły się poruszające zdjęcia z Moskwy: na tle murów Kremla, w obecności warty honorowej, spuszczono z masztu flagę Związku Radzieckiego i na jej miejsce wciągnięto nową, niewielu znaną – rosyjską. W głównym programie telewizji moskiewskiej wystąpił Michaił Gorbaczow, od niedawna używający tytułu prezydenta ZSRR, który ogłosił swoją dymisję. Na oczach świata stało się coś, co jeszcze niedawno było niewyobrażalne – Związek Radziecki przestał istnieć!

Polityka 52/53.2016 (3091) z dnia 18.12.2016; Historia; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Kreml bez sierpa i młota"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014