Historia

Gdzie jest Raj

W poszukiwaniu Edenu

Lucas Cranach Starszy „Ogród Edenu”, 1530 r. Lucas Cranach Starszy „Ogród Edenu”, 1530 r. VCG Wilson/Corbis / Getty Images
Przez całe wieki ludzie próbowali zlokalizować biblijny Eden. Wysiłki te wplotły się w całkiem ziemską historię człowieka, a Raj przestał być ideą jedynie religijną.
Odkrycie Ameryki – Kolumb był przekonany,
że dotarł na obrzeża Raju.Leemage/Corbis/Getty Images Odkrycie Ameryki – Kolumb był przekonany, że dotarł na obrzeża Raju.

Według Księgi Rodzaju po stworzeniu świata Bóg umieścił pierwszego człowieka, Adama, w Edenie. Z boskiego rozkazu wyrosły tam drzewa rodzące smaczne owoce, w samym środku ogrodu zaś – drzewo życia oraz drzewo poznania dobrego i złego. Eden nawadniała rzeka, która następnie rozdzielała się na cztery płynące przez cztery krainy. Mieszkały tam wszelkie zwierzęta lądowe oraz ptaki powietrzne ulepione przez Boga z ziemi, żeby były Adamowi pomocą. Następnie Bóg stworzył z żebra mężczyzny kobietę i połączył ich ze sobą.

Polityka 17/18.2017 (3108) z dnia 25.04.2017; Historia; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdzie jest Raj"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021