Historia

Bur a sprawa polska

Polska opinia publiczna wobec wojen burskich

Żołnierze burscy Żołnierze burscy Wikipedia
Wojna toczona między Burami a Imperium Brytyjskim (1899–1902) wywołała ogromne zainteresowanie europejskiej opinii publicznej. Pozbawieni własnej państwowości Polacy nie stanowili tutaj wyjątku.
„Kurier Warszawski” donosił: „13-letni Edward Olechnowski uciekł z domu na Szmulcowiźnie. Nazajutrz znaleziono go na łąkach skaryszewskich (...) postanowił on zorganizować wyprawę do Transwalu, ale koledzy nie przyszli”.Kurier Warszawski „Kurier Warszawski” donosił: „13-letni Edward Olechnowski uciekł z domu na Szmulcowiźnie. Nazajutrz znaleziono go na łąkach skaryszewskich (...) postanowił on zorganizować wyprawę do Transwalu, ale koledzy nie przyszli”.

W Europie szczegółowo śledzono doniesienia prasowe z pól bitewnych w Południowej Afryce, organizowano manifestacje poparcia, zbierano składki na rannych, wdowy i sieroty, apelowano do rządów o podjęcie interwencji dyplomatycznej w celu zakończenia wojny. Do późnej wiosny 1900 r. relacje z dalekiej Afryki nie schodziły z pierwszych stron gazet. Później temat wracał przy różnych okazjach, np. wizyty prezydenta Transwalu (państwa burskiego) Paulusa Krugera w Europie, doniesień o wysokiej śmiertelności w obozach koncentracyjnych czy o zwycięstwach Burów w wojnie partyzanckiej.

Polityka 30.2017 (3120) z dnia 25.07.2017; Historia; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Bur a sprawa polska"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021