Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Historia

Bur a sprawa polska

Polska opinia publiczna wobec wojen burskich

Żołnierze burscy Żołnierze burscy Wikipedia
Wojna toczona między Burami a Imperium Brytyjskim (1899–1902) wywołała ogromne zainteresowanie europejskiej opinii publicznej. Pozbawieni własnej państwowości Polacy nie stanowili tutaj wyjątku.
„Kurier Warszawski” donosił: „13-letni Edward Olechnowski uciekł z domu na Szmulcowiźnie. Nazajutrz znaleziono go na łąkach skaryszewskich (...) postanowił on zorganizować wyprawę do Transwalu, ale koledzy nie przyszli”.Kurier Warszawski „Kurier Warszawski” donosił: „13-letni Edward Olechnowski uciekł z domu na Szmulcowiźnie. Nazajutrz znaleziono go na łąkach skaryszewskich (...) postanowił on zorganizować wyprawę do Transwalu, ale koledzy nie przyszli”.

W Europie szczegółowo śledzono doniesienia prasowe z pól bitewnych w Południowej Afryce, organizowano manifestacje poparcia, zbierano składki na rannych, wdowy i sieroty, apelowano do rządów o podjęcie interwencji dyplomatycznej w celu zakończenia wojny. Do późnej wiosny 1900 r. relacje z dalekiej Afryki nie schodziły z pierwszych stron gazet. Później temat wracał przy różnych okazjach, np. wizyty prezydenta Transwalu (państwa burskiego) Paulusa Krugera w Europie, doniesień o wysokiej śmiertelności w obozach koncentracyjnych czy o zwycięstwach Burów w wojnie partyzanckiej.

Polityka 30.2017 (3120) z dnia 25.07.2017; Historia; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Bur a sprawa polska"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >