Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Dyplomatyczne milczenie

Polska dyplomacja wobec prześladowań Polaków w ZSRR

Granica polsko-radziecka, 1932 r. Granica polsko-radziecka, 1932 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
W jakim stopniu dyplomaci II RP zdawali sobie sprawę z sytuacji polskiej mniejszości w ZSRR w czasach Wielkiego Terroru?
Wacław Grzybowski, ambasador RP w Moskwie. W jego raportach o represjonowanych w ZSRR Polakach nie ma mowy.Narodowe Archiwum Cyfrowe Wacław Grzybowski, ambasador RP w Moskwie. W jego raportach o represjonowanych w ZSRR Polakach nie ma mowy.

Gdy w ramach Wielkiego Terroru (1937–38) NKWD rozpoczęło tzw. operację polską mającą charakter czystki etnicznej (POLITYKA 35), w Moskwie funkcjonowała Ambasada RP, a także konsulaty w Kijowie, Leningradzie, Mińsku, Charkowie i Tyflisie (dwa ostatnie zostały zlikwidowane pod naciskiem bolszewików w końcu 1937 r.). Oprócz tego działał ataszat wojskowy w Moskwie.

Polityka 38.2017 (3128) z dnia 19.09.2017; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Dyplomatyczne milczenie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022