Historia

Kotka, która kochała kąpiele

La Chatte-Kotka, słynna kobieta-szpieg

Mathilde Carré, znana też jako La Chatte – Kotka, przed sądem, styczeń 1949 r. Mathilde Carré, znana też jako La Chatte – Kotka, przed sądem, styczeń 1949 r. Rue des Archives/AGIP/Granger / Forum
Chciała być Joanną d’Arc XX w. i uratować Francję przed III Rzeszą, skończyła jako zdrajczyni, która wydała Niemcom przyjaciół. Gdy po wojnie sąd skazał ją na karę śmierci, okrzyknięto ją najsłynniejszą kobietą-szpiegiem od czasów Maty Hari.
Roman Czerniawski, który wciągnął Mathilde do pracy szpiegowskiej na rzecz francuskiego ruchu oporu.AN Roman Czerniawski, który wciągnął Mathilde do pracy szpiegowskiej na rzecz francuskiego ruchu oporu.

Był ranek 18 listopada 1941 r., okupowany Paryż budził się do życia. Mathilde Carré, znana też jako La Chatte – Kotka, wchodziła na wzgórze Montmartre, na którego szczycie bieliła się widoczna z wielu kilometrów sylwetka bazyliki Sacré-Coeur. To w tej dzielnicy mieściła się główna siedziba siatki szpiegowskiej Interallié, którą Mathilde współkierowała z Polakiem Romanem Czerniawskim. Tu też sama miała jedno z konspiracyjnych mieszkań. Chciała teraz do niego dotrzeć i zabezpieczyć ważne dokumenty.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Historia; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Kotka, która kochała kąpiele"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Janusz Majewski: Trzeba pokonać inteligencki wstyd

Rozmowa z reżyserem Januszem Majewskim o tym, jak się zachowywać w trudnych czasach, czy istnieje recepta na dobry film oraz o ogładzie, która była ważna nawet u czerwonoarmistów.

Martyna Bunda
09.01.2021