Historia

Spowiedź redaktora

Maciej Wierzyński: autobiografia polskiego inteligenta

Maciej Wierzyński, 1977 r. Maciej Wierzyński, 1977 r. Jacek Barcz / EAST NEWS
Opowieść Macieja Wierzyńskiego jest autobiografią polskiego inteligenta, aktywnego uczestnika polskiego losu, świadka kilku epok najnowszej historii Polski.
Maciej Wierzyński, Trzy połówki życia, Wydawnictwo Bosz, Lesko 2018. Maciej Wierzyński, Trzy połówki życia, Wydawnictwo Bosz, Lesko 2018.

Nie brakuje wspomnień dziennikarzy z czasów PRL, którzy opowiadają, jak pracowali, użerali się z cenzurą i zwierzchnikami, przepychali prawdę. Mało jest wspomnień tych, z którymi trzeba się było użerać, którzy kierowali i pilnowali. Dlatego wspomnienia Macieja Wierzyńskiego są tak cenne i tak wyjątkowe. Z podziwem trzeba dodać – i tak szczere. Sam przyznaje, że w PRL dość szybko osiągnął pozycję „burdelmamy”, do której zadań należało pilnowanie i kierowanie interesem. Siły wykonawcze – tak to nazwijmy – tego interesu to dziennikarze, w różnym stopniu dyspozycyjni i na różne sposoby wywijający się z udziału w prymitywnej propagandzie, oczywiście nie wszyscy.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Spowiedź redaktora"

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019