Historia

Z siodła na skrzydła

Wojenni bohaterowie przestworzy

Manfred von Richthofen, zwany Czerwonym Baronem, sławę pilota myśliwskiego wszech czasów zawdzięczał nie tylko osobistym osiągnięciom, ale też zabiegom niemieckiej propagandy. Manfred von Richthofen, zwany Czerwonym Baronem, sławę pilota myśliwskiego wszech czasów zawdzięczał nie tylko osobistym osiągnięciom, ale też zabiegom niemieckiej propagandy. Ed Vebell / Getty Images
Wraz z nowymi samolotami bojowymi w czasie I wojny pojawił się nowy typ bohatera – rycerz przestworzy.
Francuz René Fonck, zwycięzca 75 walk, nie cieszył się tak wielką popularnością.Corbis/Getty Images Francuz René Fonck, zwycięzca 75 walk, nie cieszył się tak wielką popularnością.

Konflikt zbrojny, który wybuchł w lipcu 1914 r. po tragicznym w skutkach zamachu w Sarajewie, okazał się, ku zaskoczeniu wszystkich zaangażowanych stron, największą dotąd wojną w dziejach. Zmobilizowano 65 mln żołnierzy, a straty, licząc tylko zabitych, sięgnęły 8,5 mln. Jednym z powodów, dla których starcia okazały się tak krwawe, były nowe lub po raz pierwszy zastosowane na taką skalę wynalazki militarne. Największy postęp techniczny nastąpił w dziedzinie lotnictwa wojskowego.

Okres I wojny okazał się czasem największego przyśpieszenia w inżynierii lotniczej – samoloty z 1918 r.

Polityka 31.2018 (3171) z dnia 31.07.2018; Historia; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Z siodła na skrzydła"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020